My Blog

Piramida Miliarderów z Facebooka [inspiracja]

Niezastąpiony Fast Company opublikował piramidę przyszłych miliarderów, którzy wzbogacą się niezmiernie na nadchodzącym debiucie Facebooka. Ocenia się, że firma, która w zeszłym roku miała okrąglutki miliard zysku, może być warta od 75 do 100 miliardów dolarów. W zależności od euforii inwestorów spragnionych giełdowego cudu. Fast Company założyło “skromne” 85 miliardów, które jest w stanie wyczarować zupełnie nowych bogaczy. Oto Piramida IPO Facebooka:

 

Sheryl Sandberg: 0,1 proc. udziałów = 85 milionów dolarów

[Image: Forbes]

COO firmy. Mark ma wizję, ona nią zarządza. Spotkali się z Markiem na przyjęciu bożonarodzeniowym kolegi z Yahoo! w 2007 roku, w marcu Sheryl przeszła z Google do FB.

 

David Choe: od 0,1 do 0,25 proc. = 200 mln dolarów

[Image: Flickr user Brandon Shigeta]

Malarz efektownych murali koreańskiego pochodzenia. W 2005 pomalował pierwszą siedzibę FB po przeprowadzce do Doliny Krzmowej, dwa lata później w drugiej siedzibie.  Podobno nie wierzył w “niedorzeczny” projekt, ale jako ostry hazardzista poprosił o wypłatę w akcjach, żeby jej od razu nie wydać. Przewrotna historia.

 

Reid Hoffman: 0,5 proc. = 425 mln dolarów

[Image: Flickr user Joi Ito]

Współzałożyciel LinkedIna podobno zorganizował spotkanie Marka Zuckerberga z inwestorem Peterem Thielem (będzie jeszcze o nim). Opłacało się.

 

What Li Ka-shing: 0,8 proc. = 680 milionów dolarów

 
[Image: Sharequotes]

Magnat z Hongkongu. Najbogatszy człowiek we Wschodniej Azji. Na FB wydał w porównaniu z pozostałymi bohaterami wpisu sporo, bo aż 120 mln dolarów. Mimo wszystko, powinien być do przodu. Jeśli szybko sprzeda udziały 🙂

 

Jeff Rothschild: 0,8 proc. = 680 milionów dolarów

Niewiele wiemy o nim. To pracownik Facebooka, VP technologii. Mówiąc potocznie: admin, bardzo cenny admin 🙂

 

Chris Hughes: 1 proc. = 850 milionów dolarów

 

[Image: Flickr user Max Souffriau]

Rzecznik FB, współlokator Marka z akademika.

 

Jim Breyer: podobno 1 proc. = 850 milionów dolarów

[Image: Flickr user Hubert Burda]

Inwestor. Jeden ze szczęśliwców, którzy w FB weszli wcześnie

Peter Thiel: 3 proc. = 2,55 miliarda dolarów

[Image: Udemy]

Współzałożyciel PayPala, inwestor. Początkowo włożył w firmę 500 tys. dolarów za 10 proc. udziałów. Te stopniały procentowo do 3, ale mogą być warte dużo więcej. Zwrot z inwestycji: 5100 procent. Ale w siedem lat… Mimo wszystko podejrzewam, że na Wall Street w 2008 ktoś wyciągał więcej 🙂

 

Sean Parker: 4 proc. = 3,4 miliarda dolarów

[Image: Flickr user Cyrill Attias]

Tak, to ekscentryczny Justin Timberlake z “Social Network”. Inwestował m.in. w Napstera w czasach przed ACTA. Wg filmu zapraszał Marka do modnych knajp, mamił i poznawał z innymi inwestorami.

 

Eduardo Saverin: 2,5 proc. = 2,1 miliarda dolarów

To ten nieszczęśliwy kolega ze studiów z pieniędzmi. Największa ofiara Marka Zuckerberga (przynajmniej w filmie). Początkowo dostał w wyniku ugody 5 proc., ale pozbył się połowy. Jak pech to pech, ale 2,1 miliarda może dostać.

 

Dustin Moskovitz: 5 proc. = 4,25 miliarda dolarów

[Image: Flickr user Kevin Krejci]

Współzałożyciel Facebooka z akademika Zuckerberga. Ten, który nie został wykolegowany. Pierwszy szef technologii serwisu. Odszedł z firmy w 2008 roku.

 

Mark Zuckerberg: 28,4 proc. = 20,4 miliarda dolarów

Będzie się pławił w kasie. Przeskoczy Larry’ego Page’a i Sergeya Brina wartych po liche 15 miliardów każdy. Żeby przeskoczyć ich jako parę, FB musiałby zgarnąć ponad 100 miliardów.

Którym chcecie być?

Bartek CiszewskiPiramida Miliarderów z Facebooka [inspiracja]

Related Posts