Mezoterapia to zabieg, który cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością, ponieważ coraz większa liczba kobiet zaczyna przykładać wagę do swojego wyglądu zewnętrznego. Czym jednak jest mezoterapia, w jaki sposób przygotować się do zabiegu i co warto o nim wiedzieć przed pierwszą wizytą?
Czym jest mezoterapia skóry?
Mezoterapia to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który polega na wprowadzeniu do skóry specjalnego preparatu, który zawiera substancje regenerujące, lecznicze lub odżywcze, które pomagają przywrócić skórze odpowiedni wygląd. Wśród najczęściej stosowanych substancji można wyróżnić kwas hialuronowy, witaminy, minerały, kofeinę lub wyciągi roślinne.
Kiedy wykonać zabieg mezoterapii?
Zabieg mezoterapii stosowany jest nie tylko w medycynie estetycznej, ale również konwencjonalnej. Wśród głównych wskazań do zabiegu można wymienić przede wszystkim nerwobóle, schorzenia degeneracyjne stawów, urazy powstałe wskutek uprawiania sportów, drobne zmarszczki, które pojawiają się na twarzy, dekolcie i szyi, trądzik, blizny potrądzikowe, rozstępy, cellulit oraz problem z wypadającymi włosami. Osoby, które zmagają się z takimi właśnie problemami, powinny zdecydować się na zabieg mezoterapii, ponieważ przy jego pomocy można w znaczący sposób zmniejszyć dany problem.
Jaki rodzaj mezoterapii?
Przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu zabiegu mezoterapii należy zastanowić się nad tym, czy wybrać mezoterapię igłową, czy też bezigłową. Mezoterapia igłowa polega na wprowadzeniu substancji aktywnych w głąb skóry przy pomocy specjalnej igły. Tak podany preparat nie wpływa niekorzystnie na wątrobę oraz nerki, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny. Zabieg mezoterapii igłowej trwa około 60 minut, a przed jego wykonaniem można na skórę zaaplikować krem znieczulający, jednak nie jest to koniecznością. Po zabiegu przez kilka dni warto nie opuszczać domu, ponieważ skóra może być obrzęknięta. Z kolei mezoterapia bezigłowa polega na wprowadzeniu specjalnie dobranych substancji pod skórę przy pomocy metody elektroporacji, czyli przy wykorzystaniu specjalnego urządzenia wytwarzającego prąd. Słysząc o prądzie wiele kobiet ma zwykle dosyć duże obawy, jednak warto wiedzieć o tym, iż zabieg jest całkowicie bezbolesny. Aby efekty zabiegu były jak najlepsze, konieczne jest wykonanie serii kilku zabiegów w równych odstępach czasowych.
Preparaty stosowane podczas zabiegu mezoterapii
Wielu paniom wydaje się, iż podczas zabiegu kosmetyczka korzysta tylko z jednej substancji, jednak warto wiedzieć o tym, iż każdy preparat składa się z mieszanki kilku różnych substancji. Aby dobrać odpowiedni koktajl, lekarz przed przeprowadzeniem zabiegu musi bardzo dokładnie przyjrzeć się skórze oraz danemu problemowi. Bardzo często konieczne jest wykonanie specjalnego badania przy pomocy urządzenia, które sprawdza bardzo dokładnie natłuszczenie skóry, poziom jej nawilżenia, a także przebarwienia. Na podstawie takiego badania oraz wywiadu lekarz może dobrać odpowiedni preparat, który pomoże uporać się z problemem.
Jak należy przygotować się do zabiegu?
Do zabiegu mezoterapii nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać, jednak warto zadbać o to, aby skóra była bardzo dobrze oczyszczona. Bardzo ważny jest również sposób dbania o nią, a także sposób odżywiania. Skóra, która jest lepiej ukrwiona i odżywiona, znacznie lepiej reaguje na substancje aktywne znajdujące się w preparatach, niż skóra, o którą dba się w nieodpowiedni sposób. Aby efekty przeprowadzonego zabiegu były jak najlepsze, warto zrezygnować z palenia papierosów, ponieważ dym tytoniowy przyspiesza proces starzenia się skóry, przez co staje się ona pozbawiona blasku i ziemista. Z organizmu zostaje wówczas wypłukana witamina C, która ma zbawienny wpływ na skórę, ponieważ jest jednym z najsilniej działających antyoksydantów. Na kilka tygodni przed zabiegiem warto zatem wprowadzić do codziennej diety produkty bogate w witaminę C, jednak bardzo dobrze powinno również sprawić się serum do pielęgnacji skóry. W codziennym menu nie powinno zabraknąć świeżych owoców, warzyw oraz pełnoziarnistych produktów spożywczych. Dostarczą one nie tylko witaminy C, ale również witaminy A, E, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz składników mineralnych. Na kilka dni przed zabiegiem warto włączyć do diety suplementy zawierające witaminę K, ponieważ pomaga ona zwiększyć krzepliwość krwi, uszczelniając tym samym naczynia krwionośne. Niezwykle ważny jest również wybór odpowiedniego gabinetu, który powinien cieszyć się dobrą opinią, a także renomą.