czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaZdrowie i pielęgnacja maluszkaEdukacjaEdukacja inwestycją na przyszłość

Edukacja inwestycją na przyszłość

Szkoła, możemy rzec, to nasz drugi dom. Od małego spędzamy w niej wiele godzin, chętniej bądź nie, zgłębiając tajniki wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego. Szkoła kojarzy się nie tylko nauką, ale i przyjaciółmi, których spotykamy na poszczególnych etapach naszej edukacji, czasem beztroski, ale i wzmożonego wysiłku intelektualnego.
Jaką funkcję pełni szkoła? Przede wszystkim uczy – rzecz oczywista i priorytetowa. Często słyszymy, że szkoła jest „nauczycielką życia”. Dlaczego? Ponieważ przygotowuje nas do życia w społeczeństwie, do uczestnictwa w kulturze. Daje nam szansę nie tylko podstawowego rozwoju intelektualnego, ale i możliwość rozszerzania swoich zainteresować oraz zamiłowań pozalekcyjnych i szkolnych. Co za tym idzie, ukierunkowuje nas na przyszłe życie zawodowe. Daje impuls przyszłym działaniom.
Nauczyciel pełni niebagatelną rolę w kształtowaniu charakteru młodego człowieka. Nauka może być przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Gdy nią nie jest, lekcje stają się udręką, walką pomiędzy „krzywdzonym ja”, a dumnym nauczycielem.
Zadaniem pedagogów jest odkrywanie pasji wśród swoich podopiecznym. Nie każdy posiada zdolności owocnej nauki, każdy natomiast jest wyjątkowy, dysponuje indywidualnymi skłonnościami do robienia takich czy innych rzeczy. Lekcje wychowują, rozwijają osobowościowo. Uczą współpracy w kwestii relacji interpersonalnych. Przygotowują do dorosłego życia. Są wartością samą w sobie.
Nauka – na każdym etapie edukacji – to dobra lokata inwestycyjna. Kształcenie poprzez zabawę może okazać się niemałą frajdą, przyjemnością, z której czerpiemy same korzyści.

lowcyprzygod.edu.pl

Co się czyta