sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaZdrowie i pielęgnacja maluszkaPokoik maluszkaNa co zwrócić uwagę podczas kupowania krzesełka do karmienia?

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania krzesełka do karmienia?

Krzesełko do karmienia, to element, bez którego trudno wyobrazić sobie życie z maluszkiem. Zwłaszcza, jeśli zaczynamy poszerzać jego dietę. Nieustanne trzymanie go na kolanach lub próba sadzania go na zwykłym krześle mogą być niewygodne. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu krzesełka dla naszej pociechy?

Krzesełko do karmienia zapewnia komfort mamie i dziecku. Dziecko siedzi w nim stabilnie i bezpiecznie, ma też łatwy dostęp do jedzenia. Aby jednak tak się stało, musi ono spełniać kilka wymogów. Po pierwsze, z krzesełka może korzystać dziecko, które potrafi już samodzielnie siedzieć. Mimo tego, musi być ono pod nieustanną kontrolą. Przygotujmy się na to, że krzesełko do karmienia będzie zajmowało nieco miejsca. Nawet gdy nie będziemy go używać. Z tej przyczyny warto wybrać takie krzesło, które będzie pasowało do innych mebli, choć nie jest to główne kryterium. Tak czy inaczej krzesełko stanie się elementem wyposażenia, tak długo dopóki dziecko nie będzie gotowe, by siedzieć na dorosłym krześle.

Wybieramy krzesełko

Blat krzesełka powinien być wystarczająco duży, by zmieścił się na nim talerzyk oraz łatwy do czyszczenia. Brzegi mogą być też wyprofilowane, aby dziecku trudniej było zrzucić na podłogę jedzenie. Jeśli blat jest zdejmowany tym lepiej, będziemy mogli umyć go pod kranem. Blat powinien być również wysuwany, dzięki czemu łatwiej będzie nam wyjąć dziecko. Drugim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest siedzisko, które powinno być miękkie i wygodne oraz łatwe do czyszczenia. Wygoda sprawi, że dziecko chętniej będzie siedziało na nim. Plastikowe może nie być wygodne. Porowate siedzisko będzie dość trudne w utrzymaniu czystości, dlatego powinno być ściągane w celu wyprania. Najwygodniejsza jest cerata, niezbyt śliska, by dziecko nie zjeżdżało, a jednocześnie wygodna do czyszczenia. Podczas wybierania krzesełka zwróćmy również uwagę na to, czy jest regulowane. Im większa możliwość regulacji, tym dłuższy okres użytkowania. Przy czym krzesło musi być stabilne. Kolejny element zapewniający bezpieczeństwo to pasy. Zazwyczaj mamy do wyboru szelki na bioderka, pomiędzy nogi i na ramionka. Najlepiej wybrać tak zwane pięciopunktowe szelki. Dzięki nim dziecko nie zsunie się z krzesełka.

Inne elementy 

Podnóżek i oparcie tez powinny być regulowane, wtedy łatwiej będzie nam go dopasować do wielkości dziecka. Pozwoli też na jego użytkowanie bez względu na wielkość stołu. Krzesełka mogą być zrobione z drewna lub tworzywa sztucznego. Krzesła plastikowe lepiej się czyści, są one również zazwyczaj składane. Krzesła drewniane z kolei mogą być ładniejsze i bardziej pasować do wystroju wnętrza. Zazwyczaj pozwalają też na rozłożenie ich w późniejszym czasie i zrobienie z nich stolika i krzesełka. Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, gdy dziecko podrośnie. Krzesełko może także posiadać kółka, które ułatwiają przemieszczanie. Warto, by były blokowane. Krzesełko musi być też dopasowane do wagi dziecka i jego wieku. Informacje tego rodzaju znajdziemy na opakowaniu. Przed zakupem warto przetestować krzesełko wraz z dzieckiem w sklepie.

Co się czyta