piątek, 29 marca, 2024

Jak pielęgnować niemowlę?

Po przyjściu na świat niemowlę może nam się wydawać bardzo delikatne i kruche. Sprawia to, że nie wiemy w jaki sposób właściwie i bezpiecznie się nim zajmować. Mamy jednak świadomość tego, że wymaga ono niezbędnej troski. W jaki sposób zapewnić mu właściwą pielęgnację?

Przewijanie

Niemowlę powinniśmy przewijać przynajmniej kilkanaście razy na dobę. Zawsze po zrobieniu kupki i w odstępach nie większych niż trzy godziny. Bacznie oglądajmy pupę niemowlaka, co pozwoli nam zauważyć ewentualne odparzenia. Trzeba zadbać również o to, by oczyścić dokładnie zagłębienia i fałdki, pomogą nam w tym chusteczki nawilżające. Nie zaszkodzi też dodatkowo umyć pupę dziecka po zrobieniu kupy. Po wymyciu dokonujemy dokładnego osuszenia pupy. Możemy ją też dodatkowo zabezpieczyć poprzez pokrycie jej cienką warstwą kremu. Warto też przed założeniem pieluszki pozwolić poleżeć dziecku z gołą pupą, dzięki czemu skórka przeschnie. Podczas przewijania dziecka unosimy delikatnie niemowlaka, nie ciągniemy go za nóżki.

Kąpiel

Dziecko możemy wykąpać już nawet drugiego dnia po porodzie. Należy jednak szczególnie uważać na pępuszek. Dziecko warto kąpać codziennie, jednak kąpiele nie powinny być długie. Do kąpieli warto używać mydełka przeznaczonego specjalnie dla dzieci. Jeśli niemowlę ma problemy ze skórką, to warto zaopatrzyć się w nawilżające płyny dla dzieci, aby dodatkowo jej nie wysuszały. Przed przystąpieniem do kąpieli warto przygotować sobie szampon, balsam nawilżający, oliwkę, szczoteczkę do włosów, krem przeciw odparzeniom, ręcznik, ubranko oraz pieluszkę. Pomieszczenie, w którym będziemy kąpać naszą pociechę powinno mieć odpowiednią temperaturę. Podobnie, jak nalana do wanienki woda. Jej temperaturę sprawdźmy termometrem. Możemy też wyłożyć wanienkę pieluszką tetrową, by dziecko się nie ślizgało. Następnie dziecko rozbieramy i wkładamy do wanienki. Dziecko trzymamy stabilnie, chwytamy pod pachą aby główka znajdowała się na przedramieniu, trzymamy też pupkę. Wykonujemy spokojne i łagodne ruchy, zanurzając dziecko powoli w wodzie. Podczas mycia wykonujemy delikatne ruchy, dokładnie myjemy wszelkie fałdki i zagłębienia. Po kąpieli dziecko owijamy rącznikiem, nawilżamy je oliwką lub balsamem.

Pielęgnacja twarzy i główki

Buzię dziecka myjemy osobno wacikiem kosmetycznym, oczy możemy wymyć solą fizjologiczną. Myjemy je od od kącika zewnętrznego do wewnętrznego. Suszymy tez uszy. Nosek myjemy zwilżonym płatkiem. Do umycia twarzy użyć możemy przegotowanej wody lub wody mineralnej. Twarz dziecka możemy następnie posmarować kremem. Główkę niemowlęcia należy myć codziennie, z racji tego, że się poci. Jeśli myjemy głowę szamponem to pamiętajmy o jego dokładnym spłukaniu. Do mycia główki użyć możemy gąbki lub ściereczki, musimy jednak szczególnie o nie dbać, dokładnie je płukać i suszyć. Po tych zabiegach w celu poprawienia skóry dziecka warto wyszczotkować jego włoski. Szczotka powinna być delikatna i wykonana miękkiego włosia.

Obcinanie paznokci

Warto zaopatrzyć w specjalne nożyczki dla niemowląt posiadające zaokrąglone końce. Delikatnie trzymamy nóżkę dziecka obcinając paznokcie prosto, pozwoli to zapobiec wrastaniu paznokci w skórę. Paznokietki u rączki obcinamy na półokrągło. Możemy zrobić to podczas snu, kiedy dziecko mniej się wierci.

Wszystkie z tych czynności mogą być dla nas na początku bardzo trudne, jednak z biegiem czasu nabierzemy doświadczenia i wprawy, które pozwolą nam na coraz pewniejsze działanie.

www.stylowylook.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Co się czyta