My Blog

147 firm, które rządzą światem

sieci globalne

1318 międzynarodowych korporacji, które stanowią centrum gospodarki. Czerwone kropki reprezentują “superpołączone” firmy, żółte – pozostałe. Rozmiar kropki odpowiada ich przychodom.

Obrazek, jaki widzicie powyżej to wynik badania przeprowadzonego przez Szwajcarski Państwowy Instytut Technologii, które skupiło się na 43 tysiącach międzynarodowych korporacji i powiązaniach, jakie między nimi istnieją. Jak możecie się domyślić po tytule, naukowcy zidentyfikowali 147 “superpołączonych” firm (głównie banków), które mają nieproporcjonalnie duży wpływ na światową gospodarkę (via newscientist.com).

Trzech szwajcarskich teoretyków systemów złożonych potwierdziło myśl, którą ma w głowie niejeden uczestnik Occupy Wall Street – kilku bankowców może kontrolować rozwój globalnej ekonomii. Udało im się także wyjść poza poziom teoretyczny i ustalić realną listę takich korporacji. Metodologia ich badania opiera się na matematycznych modelach systemów naturalnych oraz obszernej bazie danych o korporacjach (Orbis 2007) i pozwala na rozrysowanie dokładnej mapy praw własności wśród najważniejszych międzynarodowych firm.

 

Wall Street

Wall Street

 

Naukowcy wyciągnęli z Orbisa (zawierającego informacje na temat ponad 37 milionów firm i inwestorów na świecie) dane na temat ponad 43 tysięcy międzynarodowych korporacji, w szczególności skupiając się na powiązaniach własnościowych. Poprzez badanie zawiłej sieci udziałów, sprawdzili, które firmy kontrolują inne. Dodając do tego informacje na temat ich przychodów operacyjnych, zbudowali model struktury ich realnej ekonomicznej siły.

Szwajcarska analiza identyfikuje 1318 firm tworzących gospodarcze centrum świata, połączonych siecią wzajemnie powiązanych akcji, udziałów i praw własności. Każda z tych firm jest powiązana z przynajmniej jedną inną, a średnia liczba łączy między nimi wynosi 20. Wszystkie razem reprezentują około 20% światowych przychodów operacyjnych, a co ważniejsze, posiadają większość udziałów w największych światowych firmach produkcyjnych i spółek blue chip (i w domyśle – kolejne 60% przychodów).

Zagłębiając się dalej w wyniki można natknąć się na zamknięty krąg 147 “superpołączonych” firm, w której prawa własności każdego członka grupy są w posiadaniu innych członków tej grupy. James Glattfelder, jeden z autorów analizy, zwraca uwagę na fakt, że w rezultacie mniej niż 1% korporacji kontroluje ponad 40% majątku całej sieci. Zdecydowana większość z nich to banki (Barclays, JPMorgan, Chase & Co, Goldman Sachs).

Szwajcarski zespół tłumaczy, że o ile taka koncentracja władzy nie jest sama w sobie zła czy dobra, tak daleko idące powiązania między firmami wchodzącymi w skład tego ekonomicznego jądra sprawiają, że cały system może być niestabilny: kryzys w jednej korporacji może się szybko rozprzestrzenić.

Brzmi złowieszczo, prawda? Autorzy analizy twierdzą, że taka supersieć nie jest efektem intencjonalnych działań, a raczej naturalnych procesów. Nowo przybyli członkowie sieci wolą z miejsca połączyć się z najlepiej połączonymi jej członkami. Korporacje wykupują wzajemnie swoje udziały ze względów biznesowych (a nie dla zdobycia dominacji nad światem). Dan Braha z Instytutu Systemów Złożonych w Nowej Anglii dodaje, że za koncentracją połączeń płynie koncentracja bogactwa, a głoszone przez uczestników OWC twierdzenie, że 1% ludzi ma w posiadaniu większość bogactwa jest wynikiem naturalnych procesów w samoorganizującej się gospodarce.

 

image

 

Najważniejsze pytanie, jakie wynika ze szwajcarskiej analizy to czy ta supergrupa jest w stanie wywierać realną polityczną presję. Czy 147 to za dużo stron na jedną wspólną zmowę? Czy te firmy potrafią działać razem na rzecz wspólnych interesów?

Inna istotna kwestia, którą poruszają autorzy to pytanie w jaki sposób poprawić stabilność globalnego systemu gospodarczego. Sami rekomendują przede wszystkim wprowadzenie regulacji w proces koncentracji powiązań własnościowych między firmami, aby obniżyć poziom ich współzależności.

Jakie dokładnie firmy znalazły się na liście? Poniżej prezentujemy listę pierwszych 50:

1. Barclays plc
2. Capital Group Companies Inc
3. FMR Corporation
4. AXA
5. State Street Corporation
6. JP Morgan Chase & Co
7. Legal & General Group plc
8. Vanguard Group Inc
9. UBS AG
10. Merrill Lynch & Co Inc
11. Wellington Management Co LLP
12. Deutsche Bank AG
13. Franklin Resources Inc
14. Credit Suisse Group
15. Walton Enterprises LLC
16. Bank of New York Mellon Corp
17. Natixis
18. Goldman Sachs Group Inc
19. T Rowe Price Group Inc
20. Legg Mason Inc
21. Morgan Stanley
22. Mitsubishi UFJ Financial Group Inc
23. Northern Trust Corporation
24. Société Générale
25. Bank of America Corporation
26. Lloyds TSB Group plc
27. Invesco plc
28. Allianz SE 29. TIAA
30. Old Mutual Public Limited Company
31. Aviva plc
32. Schroders plc
33. Dodge & Cox
34. Lehman Brothers Holdings Inc*
35. Sun Life Financial Inc
36. Standard Life plc
37. CNCE
38. Nomura Holdings Inc
39. The Depository Trust Company
40. Massachusetts Mutual Life Insurance
41. ING Groep NV
42. Brandes Investment Partners LP
43. Unicredito Italiano SPA
44. Deposit Insurance Corporation of Japan
45. Vereniging Aegon
46. BNP Paribas
47. Affiliated Managers Group Inc
48. Resona Holdings Inc
49. Capital Group International Inc
50. China Petrochemical Group Company

* pojawił się tu Lehman Brothers, ponieważ figurował w użytych danych Orbisa z 2007 roku

Oglądajcie, czytajcie, analizujcie i dajcie nam znać, co o tym sądzicie. A my na pewno będziemy wam częściej pisać o tym, co można znaleźć jak się zabierze za badanie sieci, bo wydaje się nam, że to ważne.

fot. PLoS One; epicharmus,  Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Ola Kluzek147 firm, które rządzą światem

Related Posts

1 comment

Join the conversation

Comments are closed.