niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaNaukaRola inwentaryzacji w działaniu firmy.

Rola inwentaryzacji w działaniu firmy.

Każdy biznes może mieć różną formę. Możemy na przykład prowadzić firmę jednoosobową, wieloosobową, albo też – założyć potężną spółkę. Jeśli jesteś właścicielem firmy jednoosobowej, powyższy problem raczej nie będzie cię dotyczył. Inna sprawa, jeśli prowadzisz bardziej rozwinięty biznes – wtedy kwestia inwentaryzacji nie powinna być już Ci obca.

Czym jest inwentaryzacja? Jest to sprawdzenie liczby towarów bądź produktów dostępnych na magazynie i porównanie ich z wartością zapisaną w księgach przedsiębiorstwa. Na pierwszy rzut oka proste co? Ale zobaczmy, jak wielką rolę proces ten odgrywa w życiu każdego przedsiębiorstwa.

1. Inwentaryzacja, umożliwia zbadanie i porównanie stanów ewidencyjnych i „fizycznych” wybranego towaru. W ten sposób wiemy, ile czego mamy na magazynie.

2. Dzięki inwentaryzacjom, możemy wykryć ewentualne negatywne działania w naszym przedsiębiorstwie. Chodzi na przykład o nieumiejętny obrót towarami, kradzieży części z nich itd. W ten sposób, możemy szybko odszukać i ukarać winną osobę. Dzięki częstym inwentaryzacjom, nasze finanse nie są narażone na poważne straty.

3. Inwentaryzacja, to również sposób na sprawdzenie funkcjonowania systemu ewidencji towarów. Ewentualne błędy można szybko skorygować (porównując je np z dokumentami zamówień). W ten sposób, kontrolujemy nie tylko magazyniera ale też system zarządzania magazynem jak też obsługujących go pracowników wyższego szczebla.

Podsumowując, inwentaryzacja to wręcz obowiązkowe zadanie każdego przedsiębiorstwa. Ekonomia niemiłosiernie mści się za jej zaniechanie…

Co się czyta