piątek, 13 grudnia, 2024
Strona głównaNaukaDemografia a edukacja

Demografia a edukacja

System szkolnictwa w ostatnich kilkunastu latach dotykały różne przemiany i reformy. Wprowadzono gimnazja, skrócono czas trwania liceum, technikum i szkoły zawodowej. Po każdej z nich ustalono nowe egzaminy, sprawdzające umiejętności nabyte przez kilka lat edukacji. Również poziom nauczania języków obcych uległ znacznej poprawie. Czy jednak trend ten w najbliższej przyszłości jest możliwy do utrzymania?

Problemów, które ów tendencję mogą zaburzyć jest co najmniej kilka. Jednym z nich jest demografia. Z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci. Przyszłe roczniki szkolne staną się mniej liczne. Dlatego też jednym z pierwszych , który odczuje przemiany społeczne będzie nauczyciel. Mniejsze zapotrzebowanie na kadrę jest prognozą bezsprzeczną. Jest jednak szansa, by zwiększyć jakość edukacji wśród uczniów. Po pierwsze, klasy mniej liczne zawsze radziły sobie lepiej, osiągając wyższe wyniki. Po drugie, konkurencja wśród nauczycieli wymusi dobry poziom nauczania.

Znakomitym uzupełnieniem szkolnictwa już teraz są korepetycje. Szanse na dodatkowe lekcje mogą przynieść korzyść każdej ze stron. Problemem zaporowym może okazać się cena, jednak i ona może być poparta wiedzą oraz kwalifikacjami. System indywidualnego nauczania może być również wspierany w przyszłości pod kątem systemowym. Poza tym taka możliwość niesie ze sobą jeszcze jedną funkcję – wychowawczą. Tę rolę można potraktować jako uzupełnienie dydaktyki rodzicielskiej, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej osoby z pośród tysięcy chętnych. Także dla dzieci nauka stanie się przyjemnością.

Przyszłość edukacji może rodzić wiele obaw. Jednak to od nas samych, jakkolwiek jesteśmy z tym problemem związani, jak sobie poradzimy z czekającymi na nas wyzwaniami.

Co się czyta