wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaNaukaDlaczego ekonomia jest tak lubianą nauką?

Dlaczego ekonomia jest tak lubianą nauką?

Każdy, kto prowadzi jakikolwiek biznes, zdaje sobie sprawę że funkcjonowanie jego firmy opiera się na podstawie pewnych reguł. Te reguły, to w dużym uproszczeniu ekonomia, czyli zbiór zasad dotyczących „zdobywania” dóbr materialnych.

Może dlatego ekonomia jest nauką tak lubianą? Z jednej strony, jest to specjalność opierająca się na logicznym, wręcz matematycznym myśleniu. Z drugiej strony, jej zasady są banalnie proste i opierają się na podstawowej zasadzie popytu i podaży.

Jakie są inne powody, dla których kochamy ekonomię? Jeden z nich jest pewnie bardzo prozaiczny. Chodzi między innymi o to, że daje nam ona furtkę do bardzo wysokich zarobków. Dzisiejsi specjaliści od rachunkowości i księgowości, to prawdziwi profesjonaliści którzy nie pracują za przysłowiowe grosze. Jest to pokusa, dla wielu młodych ludzi. Niestety, jak pokazują statystyki z jej realizacją jest już gorzej. Znaczna większość absolwentów szkół ekonomicznych nie znajduje pracy, co wiąże się z nasyceniem rynku tego typu specjalistami.

Może lubimy ekonomię dlatego, że uczy nas ona jak zgromadzić większą liczbę dóbr? Myślenie ekonomiczne, w społeczeństwie konsumpcyjnym to standardowy aspekt życia. Ekonomia uczy nas, jak sprawić by nasze finanse były „bogatsze”. Często w ten sposób dowiadujemy się, jak pomnożyć swoje aktywa.

Tak czy inaczej, ekonomia to nauka którą bardzo lubimy. świadczy o tym fakt, że wciąż jest ona najczęściej wybieranym kierunkiem wśród młodych ludzi.

Co się czyta