wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaNaukaZajęcia dodatkowe dobrem dla dziecka czy rodzica?

Zajęcia dodatkowe dobrem dla dziecka czy rodzica?

Od kilku lat panuje trend posyłania przez rodziców swoich dzieci na wszelakie zajęcia dodatkowe. Są to naprawdę różne formy i typy takich zajęć, od nauki gry w szachy, poprzez tenis, na podstawach programowania skończywszy. Jest to coraz bardziej popularna metoda na rozwój dziecka, jak i możliwość swobodnej pracy czy wypoczynku dla rodzica.
Jest tak, ponieważ coraz częściej opiekunowie wysyłają swoje pociechy na prywatne lekcje, często bardzo drogie, czy na darmowe fakultety organizowane przez rodzimą szkołę publiczną. Jest to rozwiązanie wygodne przede wszystkim dla rodzica, który dzięki temu zyskuje przede wszystkim czas wolny od zajmowania się dzieckiem. Niestety jest to coraz bardziej popularna metoda, która polega na wynajęciu prywatnego nauczyciela, którego zadaniem jest po prostu zająć się szkrabem jednocześnie czegoś go nauczyć.
Niezaprzeczalnym faktem jest to, że taka dodatkowa nauka dla dzieci jest potrzebna, lecz nie w takiej ilości. Niestety jest to prawda, ponieważ dziecko przeciążone dodatkowymi obowiązkami jest zmęczone, osowiałe i smutne. Dzieje się tak dlatego, iż młody człowiek równie dużo czasu wolnego powinien poświęcać przede wszystkim na zabawę. Gry, czytanie książek, rozmowa z rówieśnikami rozwijają dziecko pod wieloma względami. Jest to przede wszystkim wyobraźnia i samodzielność dziecka. Umiejętności te niestety najszybciej rozwijają się właśnie w wieku przedszkolnym i szkolnym, kiedy to rodzice postanawiają jak najlepiej zorganizować swojemu podopiecznemu czas wolny.
Zasada „wszystkiego po trochu, nic na siłę” sprawdza się w tej relacji znakomicie, pozwólmy się dziecku po prostu bawić.

Co się czyta