niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaNaukaPostaw na rozwój

Postaw na rozwój

Inwestowanie w siebie nie zna granic. Każda złotówka wydana na doszkalanie lub samorozwój zwróci nam się kilkukrotnie, potwierdzają badacze. Sposobów na dokształcanie się jest bezliku. W co w takim razie warto iść, kiedy mówimy o rozwijanie swoich umiejętności?

Pracując w danym sektorze, często ograniczamy nasze zdolności do wybranej dziedziny. W ten sposób dziennikarze koncentrują się na pisaniu, pisarze na czytaniu, architekci na rysowaniu, a lekarze na uczestnictwie w medycznych konferencjach. A co gdyby rozszerzyć swoje horyzonty o inne dziedziny życia? Często zaskakujące jest jak wiedza z innych obszarów może pomóc nam zwiększyć nasze zdolności oraz inteligencję. Jeśli więc jesteś skoncentrowany na przedmiotach humanistycznych, zainteresuj się fizyką albo sportem. Z drugiej strony jeśli w głowie masz tylko liczby i równania zabierz się za literaturę piękną i idź do muzeum na najnowszą wystawę dzieł współczesnych.

Edukacja ma wiele twarzy. Sami ograniczamy nasz rozwój myśleniem, że uczyć możemy się tylko konkretnych rzeczy – ekonomii, socjologii, historii itd. A gdyby nauczyć się zarządzania czasem? Albo czerpania radości z życia? Czasem warto zrobić coś zupełnie innego, aby nabrać dystansu do własnego życia i odetchnąć świeżą inspiracją. Mogą to być na przykład indywidualne lekcje śpiewu albo kurs jogi prowadzony w pobliskim parku. W Internecie jest ogromna oferta krótkich kursów z różnych sfer życia, nie tylko tych zawodowych, ale również prywatnych, rodzinnych, intymnych. Każdy wybór będzie dobry, wszak rozwijać się możemy we wszystkich znanych nam kierunkach.

Nigdy niekończącą historią jest natomiast zabawa językiem. Poszerzanie swojego słownictwa to doskonały krok do budowania lepszych relacji z ludźmi, nauki szybkiego rozwiązywania konfliktów czy poprawy pamięci. Nawet 15 minut dziennie poświęcone na pisanie pamiętnika lub krótkich opowiadań będzie miało świetne efekty na nasz rozwój umysłowy.

Co się czyta