sobota, 20 lipca, 2024

Wymagaj od siebie

Nauczyciel jest osobą, która musi w odpowiedni sposób przekazywać wiedzę innym. Dzięki pozyskanemu wykształceniu jest w stanie dotrzeć do różnych typów uczniów, zapewniając im właściwą porcję informacji na temat właściwy dla danego przedmiotu. Osoba na takim stanowisku powinna być wymagająca, ale nie może wymagać jedynie od innych, pomijając siebie. Praca nauczyciela to ciągły rozwój, ponieważ wiedza nigdy nie jest kompletna, ciągle trzeba się dokształcać i poznawać efekty np. ostatnich zmian.

Nie ma praktycznie takiej dziedziny, która pozwalałaby nauczycielowi na tzw. święty spokój przez cały czas trwania jego pracy. Skuteczne nauczanie czegokolwiek wymusza chociażby regularne poznawanie nowych metod z dydaktyki i metodyki, ciekawych rozwiązań związanych z przekazywaniem wiedzy uczniom o różnych możliwościach umysłowych. Jeśli wykładanym przedmiotem są języki obce, nauczyciel często musi odświeżać sobie dany język, na przykład wyjeżdżając za granicę, z uczniami lub samemu, uczestnicząc w turnusach czy kursach językowych. Takich możliwości dostarcza czasami praca w szkole, w innych przypadkach trzeba „zakręcić się” samodzielnie za podobnymi wyzwaniami.

O co chodzi z tym wymaganiem od siebie? Nauczyciel może wydawać się sobie autorytetem w danej dziedzinie, którą teoretycznie udało mu się już dogłębnie poznać. Tymczasem nie dbając o swój rozwój i zapominając o regularnym zwiększaniu kwalifikacji, łatwo o popadnięcie w rutynę, w dodatku bez aktualnych informacji branżowych nikt nie będzie potrafił dotrzymać tempa niezbędnego do skutecznego nauczania innych.

Co się czyta