czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaBez kategoriiCzy zawód nauczyciela jest dla każdego?

Czy zawód nauczyciela jest dla każdego?

Każdy z nas ma jakieś negatywne wspomnienia dotyczące szkoły. Spora cześć z nich związana jest nauczycielami, którzy albo nieumiejętnie przekazywali nam swoją wiedzę, albo nie byli przygotowani do wykonywania swej pracy.

Zawód nauczyciela jest przede wszystkim przeznaczonych dla tych, którzy czują powołanie do jego wykonywania. Nauczanie i praca w szkole są bowiem bardziej trudne i wymagające, niż mogłoby się to wydawać. Panuje popularne przekonanie, że nie jest to szczególnie wymagający zawód, skoro nauczyciele mają tyle wolnych godzin. Teoretycznie bowiem na ich urlop składają się okresy ferii świątecznych, wakacji zimowych i letnich. Jednakże większość nauczycieli zobowiązana jest, by wtedy prowadzić w szkołach zajęcia wyrównujące dla słabszych uczniów.

Największym problemem w życiu nauczyciela jest w istocie brak czasu wolnego. Wracając do domu, nie może oddać się błogiemu leniuchowaniu. Czeka na niego bowiem sterta kartkówek, klasówek, wypracowań i zeszytów do sprawdzenia. W istocie praca w szkole jest pracą na dwóch etatach.

Do tego dochodzi stres związany nie tylko z licznymi obowiązkami, ale również potężną odpowiedzialnością spoczywającą na jego barkach. To nauczyciele bowiem muszą przygotować uczniów do zdania matury oraz wypuścić ich w świat. Wiedza, którą im przekazują, musi zapewnić młodemu człowiekowi właściwy start w dorosłość. Niezależnie, czy są to języki obce, literatura, historia czy biologia, nauczyciel musi być dla swoich uczniów autorytetem. Niestety, w naszej rzeczywistości jest to coraz trudniejsze.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Co się czyta