środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaBez kategoriiJak uczyć się języków obcych?

Jak uczyć się języków obcych?

Przeglądając oferty pracy, nietrudno zauważyć, że jedną z najważniejszych umiejętności wymaganych przez pracodawców jest znajomość języków obcych.

Edukacja szkolna
W szkołach dzieci najczęściej uczą się języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i francuskiego. Najpopularniejsze są zajęcia z angielskiego, dlatego większość maturzystów ma ten język dość dobrze opanowany. Wadą szkolnej edukacji jest zmienność programów i poziomów nauczania języka na różnych etapach edukacji. Uczeń, który kończy naukę angielskiego w gimnazjum na poziomie średnio zaawansowanym, w liceum może często trafić do klasy, gdzie zajęcia prowadzone są na poziomie podstawowym. Brak jednolitego programu nauki języków obcych powoduje, że uczniowie często musza korzystać z usług korepetytorów i prywatnych szkół językowych.

Lekcje prywatne
Zastanawiając się na wyborem korepetycji lub szkoły językowej, warto mieć na uwadze ważną zasadę – im mniejsza grupa zajęciowa, tym nauka jest bardziej efektywna. Dlatego najlepszym rozwiązaniem (choć najdroższym) są prywatne lekcje, na których nauczyciel może poświęcić maksymalną ilość czasu na jednego ucznia.

Samodoskonalenie
Nauki żadnego przedmiotu, a szczególnie języka obcego, nie zastąpi samodzielna praca. Nie chodzi tu tylko o powtarzanie słówek z zajęć i skrupulatne odrabianie prac domowych. Chcąc dobrze poznać język obcy, trzeba się w nim zanurzyć. Świetnym uzupełnieniem zajęć szkolnych lub prywatnych jest oglądanie filmów i seriali w języku obcym, czytanie książek oraz aktywna komunikacja z osobami z zagranicy. Dlatego wciąż najlepszym i najszybszym sposobem nauki języków obcych jest kilkumiesięczny wyjazd za granicę, gdzie będziemy zmuszeni do posługiwania się innym językiem niż polski.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Co się czyta