czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaBez kategoriiCzy warto iść na studia?

Czy warto iść na studia?

Jedną z najważniejszych decyzji w życiu młodego człowieka jest wybór odpowiedniej ścieżki zawodowej. Stąd też pojawiające się coraz częściej pytanie wśród maturzystów – czy pójście na studia wyższe jest dobrym pomysłem?

Teoria a praktyka
Z powodu pogłębiającego się niżu demograficznego uczelnie wyższe robią wszystko, by zachęcić absolwentów liceów do złożenia dokumentów na swoich kierunkach. Minęły już czasy, gdy to maturzyści musieli zabiegać na egzaminach wstępnych o dostatnie się na wymarzone studia. Dlatego najwięcej studentów przyjmuje się na kierunki humanistyczne. Na szczycie rankingów niezmiennie od kilku lat uplasowały się prawo i pedagogika. Niestety, ów ranking pokrywa się się rankingiem wysokości bezrobocia wśród świeżo upieczonych magistrów. Rynek jest już nasycony prawnikami, politologami i nauczycielami. Dlatego wybierając kierunki humanistyczne, lepiej nie liczyć na to, że świadectwo ukończenia studiów wyższych stanie się przepustką do wymarzonej pracy i kariery. Z tego powodu coraz więcej maturzystów wybiera kierunku techniczne, które przeżywają współcześnie swój prawdziwy renesans. Nauka praktycznych umiejętności daje większą gwarancję zatrudnienia po studiach.

Świadomy wybór
Niezależnie od tego, jakie kierunek studiów wybierzemy, najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze powinna być autentyczna pasja. Wtedy, nawet jeżeli pójdziemy na kierunek humanistyczny, mamy szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy – niezależnie, czy będzie to praca prawnika, czy lekcje udzielane na korepetycjach. Kluczem do sukcesu jest bowiem samodzielne zdobywanie wiedzy i umiejętności. Bez tego nawet najlepsze studia będą tylko zmarnowanym okresem w życiu.

Co się czyta