środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaBez kategoriiTajniki skutecznej nauki

Tajniki skutecznej nauki

Nauka to potęgi klucz – mawiali nasi rodzice. Jak jednak uczyć się skutecznie? Jak zdobywać przydatną nam wiedzę w sposób efektywny i jak nie zniechęcić dzieci do nauki?

Szkoła
Przyzwyczailiśmy się do narzekania na polski system szkolny. Programy nauczania są archaiczne, szkoły niebezpieczne, a nauczyciele słabo opłacani. Jednakże to właśnie szkoła stanowi pierwsze miejsce, w którym młody człowiek poznaje podstawy, które pozwalają mu zdobywać już bardziej specjalistyczną wiedzę. Najważniejsza – o czym rodzice muszą pamiętać, posyłając dzieci do szkoły – jest pozytywna motywacja. Bywa niestety często tak, że zmęczony i sfrustrowany nauczyciel skutecznie zniechęca dziecko do dalszej nauki. Jeżeli dodać do tego różnice programowe pomiędzy poszczególnymi etapami edukacji, to katastrofa gotowa. Dobry uczeń to taki, który szybko zrozumie, że nie dla dobrych ocen i pochwał nauczyciela zdobywa wiedzę, lecz że robi to dla samego siebie.

Praca w domu
Dlatego rodzic powinien zachęcać dziecko do nauki nie tylko w szkole, ale również w domu. I nie chodzi tu o zmuszanie, by pociecha cały swój wolny czas spędzała z nosem w książkach. Trzeba pokazać młodemu człowiekowi, że do zdobywania wiedzy nie służą tylko szkolne lekcje. Przecież istotą naszego życia jest nieustanna nauka i samodoskonalenie. Gdy przekonamy dziecko, że nauka sprawi, że będzie lepszym, szczęśliwszym i bardziej zaradnym człowiekiem, wtedy nie będziemy mieć problemu z zachęceniem go do zdobywania wiedzy.

Najlepszy przykład stanowią sami rodzice. Dlatego warto uczyć się razem z dzieckiem, robiąc to często w formie wspólnej gry lub zabawy.

Co się czyta