środa, 26 czerwca, 2024
Strona głównaPo godzinachMacierzyństwoJak oswoić dziecko z przedszkolem?

Jak oswoić dziecko z przedszkolem?

Nasze dzieci mają różne charaktery, niektórym z nich łatwiej idzie przyzwyczajenie się do nowych okoliczności, innym zmiana otoczenia sprawia więcej trudności. Co możemy zrobić, by nasze dziecko szybciej przyzwyczaiło się do przedszkola?

Na początek możemy rozpocząć od odwiedzin wybranego przez nas przedszkola wraz z naszym dzieckiem. Zajęcia otwarte odbywają się zazwyczaj w okresie czerwca i sierpnia. Placówki pozwalają wtedy spędzić nam razem z dzieckiem nieco czasu w przedszkolu. Być może podczas takiej wizyty pozna ono kogoś, przez co początek będzie dla niego łatwiejszy. Przed wybraniem się dziecka do przedszkola niezbędny jest także zakup wyprawki. Koniecznie zabierzmy dziecko na wspólne zakupy, niech samo dokona wyboru takich rzeczy, jak piórnik, plastelina czy blok. Pozwólmy mu też wielokrotnie przeglądać zakupione rzeczy w domu. Wywoła to w nim dodatkową radość i zachętę, by pójść do przedszkola.

Obserwujmy nasze dziecko, niech wie, że może z nami porozmawiać i ma w nas wsparcie. Nieco przed posłaniem dziecka do przedszkola warto też wprowadzić w domu rutynę przedszkolną. Zadbajmy o regularne podawanie posiłków, kładzenie go do spania o stałych porach oraz budzenie go o określonej godzinie. Dzięki czemu, gdy rozpocznie chodzenie do przedszkola, nie będzie to dla niego dużym szokiem.

Jeśli nasze dziecko ma trudności z adaptacją, to w pierwszych tygodniach możemy zostawiać go nieco krócej w przedszkolu, być może dzięki temu łatwiej będzie mu przekonać się do przedszkola oraz przyzwyczaić się do naszej nieobecności. Żegnając się z dzieckiem i zostawiając go w przedszkolu róbmy to szybko, nie przeciągajmy niepotrzebnie tych chwil, by dziecko się nie rozkleiło. Zostawmy je w sali i nie zaglądajmy czy się bawi, jeśli niepokoimy się o naszą pociechę zawsze możemy zadzwonić do przedszkola. Po dziecko przychodź punktualnie, spełniając swoje obietnice.

Co się czyta