czwartek, 25 kwietnia, 2024

Walki KSW

Na początek troche suchych informacji na temat KSW. Runda na takich galach odbywa się na dystansie 5 minut z minutową przerwą pomiędzy każdą rundą. Walki na galach KSW mogą się odbywać na dystansie 2 ewentualnie 3 rund. Walka o jakże drogocenny pas odbywa się na dystansie 3 rund plus dogrywka na dystansie 5 minut, gdyby tak wynikło. Jeśli chodzi o informacje podstawowe to walka odbywa się w ringu o wymiarach 8×8. Na ringu musi być osoba, która walkę kontroluje, czyli sędzia, który dba przede wszystkim o bezpieczeństwo zawodników i szczególne zachowanie zasad walki. Walkę zazwyczaj ocenia aż trzech sędziów punktowych. Każdy zawodnik, który przystępuje do walki musi mieć ochraniacz szczęki i suspensor. Obowiązują także specjalne rękawice do MMA, które powinien dostarczyć organizator. Jakikolwiek inny typ rękawic jest surowo zabroniony. Zawodnik może posiadać w narożniku tylko 3 osoby, oczywiście mogą być np. dwie. Oto wszystkie podstawowe KSW infomracje.

Walkę musi przerwać sędzia ringowy, w jednej z sytuacji gdy:
jeden z zawodników doskonale dominuje nad przeciwnikiem, który nie jest w stanie dostatecznie się bronić przed jego ciosami,
przewaga jednego z zawodników jest silna i zagraża zdrowiu drugiego zawodnika,
ustali, że uszkodzenie ciała lub kontuzja jednego z zawodników jest na tyle poważna, że dalsza walka jest niemożliwa,
zawodnik traci przytomność wykorzystują techniki kończące.

Oglądanie KSW przynosi nam wiele emocji. To nie jest dla ludzi o słabych nerwach! Co się dzieje, gdy na ringu jest coś nie tak? Kto odpowiada za przerwanie walki i kiedy? Walkę przerywa tzw. Cutman, czyli lekarz ringowy. Sędzia ringowy zatrzymuje walkę, wysyłając obu zawodników do narożników neutralnych, czyli do narożników w kolorze białym i zwraca się do cutmana lub lekarza o postawienie diagnozy. Cutman kończy walkę jeżeli uzna, że np. duże rozcięcie zawodnika jest na tyle poważne, że nie ma szans na dalszą walkę lub lekarz jeśli kontuzja niesie za sobą wielki ryzyko utraty zdrowia. Jeżeli zawodnik, który uległ kontuzji nie może kontynuować walki ze względu na kontuzję, która została spowodowana techniką dozwoloną przegrywa. Jeżeli walka została zakończona ze względu na kontuzję spowodowaną techniką niedozwoloną, przeciwnik zostaję natychmiastowo zdyskwalifikowany lub też sędziowie mogą uznać walkę za nieodbytą.

Poddanie ma miejsce w sytuacji, w której jeden z zawodników odklepuje minimum dwa lub więcej razy w matę, ciało przeciwnika, lub własne ciało lub też znaki werbalnie, m.in. krzyk.

Poddanie techniczne jest to sytuacja, w której sędzia ringowy widzi i przerywa walkę uznając poddanie za wykonane, gdy zawodnik nie ma żadnej możliwości obrony, nie mówi lub krzyczy z bólu, a także, że technika założona jest doskonale i prowadzi jedynie do poddania. Transmisja walk jest bardzo emocjonująca. Wiele osób na galę wybiera się do pubów czy barów. Oczywiście najlepiej przyglądać się temu na żywo. Emocje mrożące krew w żyłach gwarantowane, dlatego warto się dobrze zapatrzeć przed kolejnymi galami.