Każdy z nas uczy się w inny sposób. Zmysłów mamy kilka, ale w nauce wykorzystujemy na ogół tylko trzy z nich. A tak naprawdę jeden. Bo tylko jeden zawsze będzie u nas najbardziej rozwinięty. Kiedy odkryjemy, który to, będziemy mogli skupiając się na nim sprawić, że nasza nauka będzie dużo bardziej skuteczna. Trzy zmysły, które dominują najczęściej to wzrok, słuch i dotyk. Pora odkryć, który z nich jest najważniejszy dla Ciebie. Tak naprawdę cała sprawa jest prosta. Wymaga tylko trochę samoobserwacji i prób. Określenie naszego najbardziej rozwiniętego zmysłu przychodzi bardzo naturalnie.
Zacznijmy od wzrokowca. Czym się charakteryzuje? Jest to na ogół osoba, która mówi niezmiernie szybko. To dlatego, że w jej głowie wciąż przewijają się obrazy i to na długo przed tym zanim zdąży opisać jeden, pojawia się już następny. Szybko mówi, często podczas rozmowy podnosi wzrok w górę, momentami odnosimy wrażenie, że jest w swoim świecie. Taka osoba ma też notatki, które są zawsze kolorowe, staranne i przejrzyste. Sam charakter pisma jest bardzo dopracowany i precyzyjny. To najważniejsze oznaki.
Osoba, która z kolei jest słuchowcem będzie mówić średnim tempem. Jej głos jednak zawsze będzie bardzo melodyjny i to sposobem mówienia buduje cały klimat rozmowy. Na ogół jest to też ktoś bardzo entuzjastyczny, wnoszący do grupy dużo pozytywnej energii. Osoba taka też oczywiście lubi rozmawiać i prowokować rozmowy, bo tak nauczy się najwięcej. Będzie szybko uczyć się języków, poprawnie naśladując prawidłowy akcent.
Osoba, u której najbardziej rozwinięty jest dotyk to tak zwany kinestetyk. Kinestetyk to ktoś, kto mówi na ogół bardzo wolno, koncentrując się na swoich odczuciach. Człowiek taki ma jednak dużą przewagę jeżeli chodzi o pamięć ruchową. Niezwykle szybko uczy się nowych sekwencji ruchowych, choreografii i świetnie odnajdzie się w tańcu. Może się nam też trochę wydawać, że jest to ktoś bardzo ruchliwy, mający silną potrzebę ciągłych zmian i łatwo nudzący się. Najskuteczniej będzie się takiej osobie uczyć poprzez praktykę.
Określając swój typ warto jednak traktować te wskazówki z dystansem. Sprawdzają się one w większości przypadków. Jednak człowiek jest na tyle złożonym stworzeniem, że nie możemy tu nawet w takiej kwestii do końca generalizować.