sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaWiedzaWiedza i życie

Wiedza i życie

Chyba każdy człowiek chce być szczęśliwy. Jednym ze składników tego szczęścia jest zapewne posiadanie dobrej pracy i zarabianie pieniędzy. Czyli tzw. kariera jest w zasadzie najważniejsza. Czym ona jest? Na karierę składa się bardzo wiele czynników. Wydaje się, że jednym z podstawowych jest edukacja. Patrząc chociażby na współczesnych młodych ludzi, można zauważyć, że wielu z nich bardzo chce uzyskać tytuł magistra i legitymować się dyplomem. Wiadomo jednak, że sam dyplom to jeszcze nie jest wiedza. Ona może stanowić tylko punkt wyjścia, a młody człowiek powinien nabywać w trakcie uczenia się również kompetencje.
Edukacja daje nam tzw. podstawowe umiejętności. Ale to nie wszystko, czego potrzebujemy. Ostatnio wiele się mówi o tzw. kompetencjach miękkich, dzięki którym każda kariera może rozwijać się szybciej. Kompetencje miękkie to zestaw umiejętności umożliwiających chociażby pracę w grupie. Człowiek bowiem osadzony jest w społeczeństwie. Z reguły większość zawodów to praca w zespole. Jeżeli nie umiemy dogadać się z innymi ludźmi, to żadna wiedza nam nie pomoże. Można mieć ogromne kompetencje zawodowe, a nie potrafić pracować z ludźmi, Tego właśnie nie potrafi dać nam edukacja.
Dlatego też trzeba starannie weryfikować to, czego nauczyliśmy się w szkole i na studiach i dopasowywać nasze umiejętności do sytuacji. Tylko taki sposób funkcjonowania może dać nam szansę na odniesienie sukcesu. Ten sukces każdy z nas definiuje inaczej. Jednak dla wielu ludzi jest to właśnie kariera, na której ścieżkę chcemy wejść jak najszybciej. Ale tylko od nas samych zależy, czy nam się to uda.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Co się czyta