wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaŻycieJak zrobić karierę?

Jak zrobić karierę?

Człowiek nade wszystko w życiu chce odnieść jakiś sukces w dowolnie wybranej dziedzinie. Inaczej mówiąc, marzy mu się kariera. Pytanie tylko, jaką drogą należy do niej podążać.
Pierwszym i nieodzownym czynnikiem jest zapewne edukacja i to da prowadzona już od najmłodszych lat. Nie tylko bowiem wiedza, jaką nabywamy w szkole się liczy, ale także zespół doświadczeń, nawyków i przyzwyczajeń, jakie zbieramy w ciągu całego życia. Te bowiem dają nam możliwość zdobycia tak zwanych kompetencji miękkich, których rola jest nie do przecenienia. Każda kariera opiera się wszak na umiejętnościach i kompetencjach zawodowych, ale i tych związanych z pracą z ludźmi czy zachowaniem autodyscypliny. Dopiero ten zbiór czynników plus rzetelna wiedza w konkretnej dziedzinie może doprowadzić nas do sukcesu.
Nie znaczy to oczywiście, że edukacja sama w sobie jest nieistotna. Bez dyplomów, poświadczeń, certyfikatów nie moglibyśmy ubiegać się o wiele stanowisk, a zatem już na początku naszej ścieżki mielibyśmy ogromne utrudnienie. Mit „od pucybuta do milionera” jako model kariery nie sprawdza się przecież w naszych warunkach. Z drugiej strony jednak wiedza, która została przez nas nabyta w określonej dziedzinie, może być wykorzystywana także w innej sytuacji życiowej. Nigdy przecież nie wiemy, jaka kariera jest nam pisana i w jakiej specjalizacji zrealizujemy swoje marzenia. Droga, jaką obraliśmy na początku, może biec zupełnie inaczej niż pierwotnie zaplanowaliśmy. Dlatego też należy być elastycznym i bacznie obserwować to, co każdego dnia przynosi nam życie, by wreszcie osiągnąć oczekiwany przez nas sukces.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Co się czyta