piątek, 13 grudnia, 2024
Strona głównaBez kategoriiWarto skorzystać z prawa demokratycznego wyboru

Warto skorzystać z prawa demokratycznego wyboru

Wybory samorządowe to w Polsce wciąż zapomniany temat. Wielu Polaków dzień przed dowiaduje się, że istnieje możliwość zagłosowania, następnie – zupełnie nie zapoznając się z programami kandydatów, głosuje na chybił-trafił.

Statystyki wskazują, że Polacy nie do końca wierzą w sens i znaczenie wyborów samorządowych ze względu na ich jednomandatowy charakter oraz niespełnione obietnice. Tuż przed samymi wyborami wielu polityków prowadzi intensywne kampanie, realizuje duże inwestycje i obiecuje, że następne lata będą równie owocne. Wiele z tych obietnic nie ma pokrycia w późniejszej kadencji wybranego polityka, ale warto zauważyć, że nie jest to zasada, a jedynie przypadki.

Wybory samorządowe mają na celu wyłonienie osób odpowiedzialnych za prowadzenie lokalnej polityki. Są istotną częścią systemu demokratycznego, w którym władza pochodzi od przysłowiowego ludu. A więc obok władzy centralnej, czyli rządowej w państwie funkcjonuje również samorząd. Ze względu na bliskość (takie są teoretyczne założenia) problemów społeczności, wyłonieni w drodze wyborów powszechnych politycy realizują najpilniejsze i najważniejsze sprawy. Bardzo istotną cechą każdego samorządowca jest otwartość na kontakt z mieszkańcami i dochodzenie do konsensusów. O ile potrzeb jest zazwyczaj bardzo wiele, o tyle środki są ograniczone. Ważne jest, aby umiejętnie nimi rozporządzać.

Warto przyjrzeć się bliżej systemowi wyborczemu w wyborach samorządowych. Opierają sie one na okręgach jednomandatowych. Oznacza to, ze z każdego okręgu zostanie wybrany jeden kandydat o największej liczbie głosów. Ma to swoje plusy ze względy na znajomość kandydatów i ich bliskość wobec głosujących. Minusem jest to, że w niektórych okręgach mała liczba głosów może zadecydować o zwycięstwie.

Co się czyta