niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaBez kategoriiNiesubordynowany pracownik - jak działa prawo?

Niesubordynowany pracownik – jak działa prawo?

Właściciel już nawet kilkuosobowej firmy staje się pracodawcą. Prawo pracodawców i pracowników określa kodeks pracy. Obydwie strony posiadają swoje prawa i obowiązki. Należy podkreślić, że zarówno pracownik jak i pracodawca są chronieni od różnego rodzaju uchybień, narażeń na zdrowie, życie, czy strat materialnych. Temat radzenia sobie z nieuczciwym pracodawcą jest podnoszony dość często. Rzadko natomiast mówi się o niesubordynowanych pracownikach, którzy narażają na szwank nie tylko samych siebie, ale także cały zespół pracowników, a przede wszystkim – właściciela firmy. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

Na pewno warto skorzystać z obsługi prawnej kancelarii wyspecjalizowanej w tego typu sprawach. Kodeks pracy jasno określa prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy. Umiejętne poruszanie się między przepisami pomoże nam wyłuskać istotę całej sytuacji. Podstawowym obowiązkiem, który na pracownika nakłada kodeks pracy, jest wykonywanie powierzonych zadań starannie oraz realizowanie poleceń przełożonego. Bardzo ważną czynnością, o której nie może zapominać pracodawca już na etapie tworzenia stanowiska pracy, jest jasne określenie obowiązków zatrudnionego. Lista zadań, wyszczególniająca również zakres odpowiedzialności, ryzyka, które mogą pojawić się w toku pracy, obszar kontaktów (wewnętrznie, bądź zewnętrznie – z klientami firmy). Pracownik musi także przejść szkolenie BHP, w którym zapozna się z możliwymi zagrożeniami oraz stosowaniem koniecznych zasad bezpieczeństwa.

Aby usunąć pracownika ze stanowiska pracy musimy mieć również dowody, ponieważ same przesłanki i subiektywne opinie nie wystarczą. Spóźnienia muszą być notoryczne, nieusprawiedliwione nieobecności szkodliwe dla zakładu pracy, a zachowania szkodzące pracy zespołowej. Warto także zdobyć opinie współpracowników.

Co się czyta