środa, 26 czerwca, 2024
Strona głównaBez kategoriiSposób na przypominanie sobie materiału

Sposób na przypominanie sobie materiału

Z pewnością znasz to uczucie. Uczyłeś się naprawdę dużo. Bardzo zależy Ci na tym przedmiocie. Zrobiłeś absolutnie wszystko, co mogłeś by dać z siebie wszystko. A teraz jest egzamin. Siedzisz w ławce z arkuszem egzaminacyjnym przed sobą. Widzisz pytanie, na które wiesz, że znasz odpowiedź. Tak, na pewno ją znasz. Tylko jakimś nieszczęśliwym trafem właśnie teraz musiała wylecieć Ci z głowy. Czy jest jeszcze dla Ciebie jakiś ratunek czy jesteś już stracony?
Spokojnie, coś da się zrobić. Wiadomo, że w takiej sytuacji najlepiej jest się zrelaksować, wziąć kilka głębokich wdechów i powinno pomóc. Jak nie, to idziesz do następnych pytań, a tu wracasz potem. Jednak zawsze już czujesz trochę tą presję. Najlepiej jest wtedy powoli oddychać, aż do momentu, gdy coś to da. Dobrze jest też zamknąć oczy. Właśnie, zamknąć oczy. W sumie robimy to często i całkiem naturalnie. Ale po co? Coś to naprawdę daje?

Trochę daje. Może to wydać się dziwne, ale zamknięcie oczu znacznie pomaga Ci przypomnieć sobie utraconą informację. Tak naprawdę to ciężko jest to jakoś sensownie wytłumaczyć. Jednak głównie jest to pomocne z tego względu, że zamykając oczy odcinamy się od wszystkich bodźców wizualnych i łatwiej jest nam ponownie uruchomić swoją wyobraźnię.

Zatem prawdopodobieństwo tego, że przyjdzie nam do głowy to, czego akurat potrzebujemy jest większe. Zamknięcie oczu działa też uspokajająco, więc kiedy przychodzi stres, presja, czujemy się zdezorientowani i zagubieni, może nam to pomoć wrócić do normy. Bardzo ciekawym faktem jest też to, że właśnie zamknięcie oczu często pomaga nam doprowadzić do tego, że informacja, o której właśnie dowiedzieliśmy się trafi do naszej pamięci długotrwałej. Zatem całkiem opłacalnym pomysłem może być nie tylko przypominanie sobie materiału z zamkniętymi oczami, ale także uczenie się go w taki sposób.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Co się czyta