Podstawą nauki każdego języka obcego jest opanowanie słownictwa, które zawiera. Jak sprawić, żeby nauka obcych słów była efektywna i skuteczna?
Słuchowiec czy wzrokowiec?
Każdy z nas posiada określony sposób zapamiętywania nowych informacji. Najczęściej jesteśmy albo wzrokowcami, albo słuchowcami. Jeżeli łatwej zapamiętujemy nowe rzeczy, widząc je, powinniśmy zadbać o odpowiednie uporządkowanie naszych materiałów. Fiszki zawierające obce słowa i zwroty możemy przyklejać na na przedmiotach, które przedstawiają, bądź w przestrzeni, w której najczęściej przebywamy. Szkolne lekcje często nie sprzyjają odpowiedniemu sporządzaniu notatek. Dlatego, jeśli jesteś wzrokowcem, po powrocie do domu przygotuj czytelne konspekty z materiałów, które poznałeś na zajęciach.
Istnieją również ludzie, którzy szybciej opanowują materiał, który słyszą. W takim przypadku skup się dokładnie na sposobie, w jaki nauczyciel wymawia dane słowa. Po powrocie do domu, ucząc się słówek, powtarzaj jej na głos. Dzięki temu szybciej opanujesz wiedzę, przekazywaną przez nauczyciela w szkole.
Ucz się praktycznie
Najlepszym sposobem opanowywania słów i fraz jest umieszczanie ich we właściwych im kontekstach. Nie ucz się tylko na pamięć, ale staraj się tworzyć zdania z nowymi leksemami. Jeżeli masz nauczyć się kilkudziesięciu nowych słów powinieneś najpierw je sobie dobrze przyswoić, by potem stworzyć z nich krótkie wypracowanie lub opowiadanie. To szczególnie dobra metoda nauki języków fleksyjnych. Dzięki takiemu sposobowi powtarzania materiału nie tylko opanujesz nowe słownictwo, ale szybko nauczysz się poprawnie je odmieniać. A to już klucz do sukcesu!