środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaBez kategoriiJak skutecznie uczyć się obcych słówek?

Jak skutecznie uczyć się obcych słówek?

Podstawą nauki każdego języka obcego jest opanowanie słownictwa, które zawiera. Jak sprawić, żeby nauka obcych słów była efektywna i skuteczna?

Słuchowiec czy wzrokowiec?
Każdy z nas posiada określony sposób zapamiętywania nowych informacji. Najczęściej jesteśmy albo wzrokowcami, albo słuchowcami. Jeżeli łatwej zapamiętujemy nowe rzeczy, widząc je, powinniśmy zadbać o odpowiednie uporządkowanie naszych materiałów. Fiszki zawierające obce słowa i zwroty możemy przyklejać na na przedmiotach, które przedstawiają, bądź w przestrzeni, w której najczęściej przebywamy. Szkolne lekcje często nie sprzyjają odpowiedniemu sporządzaniu notatek. Dlatego, jeśli jesteś wzrokowcem, po powrocie do domu przygotuj czytelne konspekty z materiałów, które poznałeś na zajęciach.

Istnieją również ludzie, którzy szybciej opanowują materiał, który słyszą. W takim przypadku skup się dokładnie na sposobie, w jaki nauczyciel wymawia dane słowa. Po powrocie do domu, ucząc się słówek, powtarzaj jej na głos. Dzięki temu szybciej opanujesz wiedzę, przekazywaną przez nauczyciela w szkole.

Ucz się praktycznie
Najlepszym sposobem opanowywania słów i fraz jest umieszczanie ich we właściwych im kontekstach. Nie ucz się tylko na pamięć, ale staraj się tworzyć zdania z nowymi leksemami. Jeżeli masz nauczyć się kilkudziesięciu nowych słów powinieneś najpierw je sobie dobrze przyswoić, by potem stworzyć z nich krótkie wypracowanie lub opowiadanie. To szczególnie dobra metoda nauki języków fleksyjnych. Dzięki takiemu sposobowi powtarzania materiału nie tylko opanujesz nowe słownictwo, ale szybko nauczysz się poprawnie je odmieniać. A to już klucz do sukcesu!

Co się czyta