wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaBez kategoriiRola edukacji w dorosłym życiu

Rola edukacji w dorosłym życiu

Kładziemy duży nacisk na edukację młodych ludzi. Coraz więcej pieniędzy inwestowanych jest w szkoły, które mają za zadanie przygotować dzieci do dorosłego życia. Jednak w praktyce wychodzi to różnie. Często informacje, które młodzież nabywa w szkole, nijak mają się do rzeczywistości, a wiedza tam nabyta w żaden sposób nie pomaga w dalszych etapach życia.

Edukacja, którą serwują polskie szkoły, jest zbyt ogólna, skupia się na zbyt wielu mało istotnych rzeczach, nie przekazując tak naprawdę niczego konkretnego ani użytecznego. Przez te wszystkie lata, które młodzi ludzie spędzają w szkołach, mogliby oni nauczyć się wielu ważnych rzeczy, przydatnych w późniejszej karierze zawodowej. Jednak niestety, system edukacji jest taki a nie inny, przez co jeśli interesuje nas konkretna kariera, to wszystkiego musimy uczyć się na własną rękę. Oczywiście zakładając, że po szkole uda znaleźć nam się na to czas.

Nieco lepiej wygląda sytuacja na studiach. Jeśli uda nam dostać się na dobrą uczelnie, możemy oczekiwać, że tam poziom edukacji będzie na wyższym poziomie, a rzeczy, których będziemy się uczyli, faktycznie się nam przydadzą, i to nie tylko do zaliczenia egzaminów.

Jednak należy pamiętać, że to my najlepiej wiemy, co nas interesuje, i jaka kariera nas pociąga, dlatego „najlepsza” wiedza to taka, która zdobywamy sami. Nie mamy większego wpływu na to, czego uczą nas inni, dlatego wiedza od nich zdobywana nigdy nie będzie tak samo cenna i przydatna, jak ta, do której dojdziemy we własnym zakresie. Nie należy oczywiście lekceważyć tego, czego uczą nas inni, jednak naszym najlepszym nauczycielem jesteśmy właśnie my sami.

Co się czyta