niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaBez kategoriiPostaw na różnorodność metod - nauka języków obcych może być świetną zabawą

Postaw na różnorodność metod – nauka języków obcych może być świetną zabawą

Choć trudno w to uwierzyć, to według niektórych badań, na świecie istnieje aż 7 tysięcy różnych języków obcych. Wśród tak ogromnej liczby języków obcych najpopularniejsze i najczęściej używane na świecie są języki: angielski, chiński, arabski, francuski oraz hiszpański.

Wymiana kulturowa, częste podróże zagraniczne oraz chęć uzyskania lepszej pracy motywują nas do wytężonej nauki języków obcych podpartej odpowiednimi certyfikatami. Przeważnie uczymy się języków naszych sąsiadów – choć coraz popularniejsze staje się nauka języków bardziej orientalnych typu rosyjski, japoński czy turecki.

Niestety nauczanie języków obcych w szkolnictwie publicznym jest mało efektywne. Najczęściej sprowadza się do wkuwania słówek na pamięć. Nauczyciel zwykle kładzie główny nacisk na gramatykę, akcent, właściwe czasy a zbyt mało czasu poświęca na luźne rozmówki sytuacyjne, które przyniosłyby najlepsze efekty. Nic więc dziwnego, że porozumiewanie się językiem obcym rodzi u nas stres i negatywne emocje. Choć znamy słownictwo i czasy porozumiewanie językiem jest trudne i dalekie od naszych oczekiwań.

Dlatego więc w Polsce mamy prawdziwy urodzaj szkół lingwistycznych z naciskiem na lekcje z native speakerem. Osłuchanie się z językiem obcym, akcentem, spersonalizowany tryb nauczania właściwy dla naszych umiejętności, praca w małych grupach to tylko niektóre zalety nauki w placówkach prywatnych. Oswojenie się z językiem obcym, odpowiednie materiały dydaktyczne oraz edukacja połączona z zabawą dają najlepsze efekty. Choć nie ulega wątpliwości, że najłatwiej przyswoimy język obcy wyjeżdżając za granicę i posługując się nim na co dzień.

Co się czyta