sobota, 11 maja, 2024
Strona głównaBez kategoriiJak wystawić pierwszy rachunek?

Jak wystawić pierwszy rachunek?

Prowadząc działalność gospodarczą na pewno nie raz będziemy proszeni o wystawienie rachunku (z tego obowiązku zwolnieni są jedynie rolnicy, sprzedający własnoręcznie wytworzoną żywność, nie przetworzoną przemysłowo). Może to też stanowić standard naszej firmy, który będzie mile widziany i będzie dodatkowym poświadczeniem jej rzetelności. Jak wygląda prawidłowo wystawiony rachunek i czy musi spełniać warunki konkretnego wzoru?

O ile nie istnieje jeden, określony wzór rachunku, wytyczono pewnie konieczne dane, które musi zawierać. Warto jednak dodać na początek o jego innych cechach – musi być czytelny i wyraźny, czcionka powinna wyraźnie odznaczać się na jasnym papierze. Wiele rachunków bądź faktur wystawia się na cienkim papierze fakturowym, który szybko się rwie i ulega zniszczeniu, jeszcze zanim dotrze do odbiorcy. Warto o tym pamiętać, jednak prawo nie narzuca nam wyglądu rachunku, może być nawet wypisany odręcznie.

Jeśli natomiast chodzi o jego konstrukcję, dobrze jest wprowadzić ewidencję i określoną numerację, co pozwoli nam łatwo dotrzeć do rachunku sprzed kilku miesięcy, kiedy będzie taka konieczność. Prowadząc elektroniczną ewidencję nie będziemy również mieli problemu z podglądem w uzyskane dochody.

Rachunek powinien zawierać następujące dane: imię i nazwisko osoby wykonującej usługę, bądź nazwę firmy, a także podobne informacje dotyczące osoby kupującej. Konieczne jest również umieszczenie daty wystawienia rachunku oraz wspominanego już wcześniej numeru ewidencyjnego. W rachunku powinien znaleźć się opis usługi z wyszczególnioną ceną jednostkową oraz ilością sztuk (oczywiście jeśli istnieje możliwość wyodrębnienia). Zapis cenowy powinien mieć formę zarówno liczbową, jak i słowną.

Ułatwienia ustawodawcze pozwalają na wystawianie rachunku bez podpisów, czy pieczęci, dzięki czemu w pełni legalne i pełnowartościowe są rachunki przesyłane drogą elektroniczną.

Co się czyta