niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaBez kategoriiJak powstaje organizacja pozarządowa?

Jak powstaje organizacja pozarządowa?

W naszym otoczeniu funkcjonuje ich wiele, nierzadko są inicjatorami ciekawych imprez kulturalnych, czy charytatywnych. Jednak mało kto zastanawia się, gdzie jest ich początek? Jak powstaje organizacja pozarządowa i jakie kryteria należy spełnić, aby taka grupa zaczęła formalnie istnieć?

Początek jak zwykle zależy od chęci. W zasadzie, każda grupa, która od jakiegoś czasu zmierza do wspólnych celów, w miarę regularnie się spotyka, współpracuje, realizuje coś razem może stworzyć stowarzyszenie. To takie cementowanie ideałów, które pozwala zdobywać dotacje, uwiarygodnia działalność danej grupy i poszerza jej horyzonty. Do założenia organizacji pozarządowej wymagana jest minimalna ilość 15 zarejestrowanych członków. Ważnym krokiem jest stworzenie statutu stowarzyszenia, który ustawowo powinien zawierać kilak punktów: nazwę, siedzibę oraz obszar działania, zasady członkostwa, cele działania i ich realizację, opis władz – ich wybór, skład, tryb pracy, a także sposób podejmowania decyzji. Ważną informacją zawartą w statucie stowarzyszenia jest źródło majątku – w jaki sposób członkowie będą uzyskiwali środki na działalność. Głównym punktem są oczywiście składki członkowskie, nie można jednak wykluczyć innych form, np. dotacji.

Kiedy nasz statut jest gotowy, pora na rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ta czynność nadaje organizacji osobowość prawną. Z jednej strony niesie to za sobą pewne przywileje – z drugiej niestety obowiązki. Potrzebne nam będą jeszcze dwa oznaczenia – NIP, znany wszystkim numer identyfikacji podatkowej, który uda nam się zdobyć w urzędzie skarbowym oraz REGON – numer identyfikacyjny, po którego nadanie należy zgłosić się do urzędu statystycznego. Ważnym krokiem po rejestracji stowarzyszenia jest wybór zarządu. Nie można także zapominać o corocznych rozliczeniach podatkowych.

Co się czyta