poniedziałek, 6 maja, 2024
Strona głównaNaukaBudżet państwa a koniunktura gospodarcza.

Budżet państwa a koniunktura gospodarcza.

Współczesna ekonomia jest niezwykle skomplikowana i rozbudowana, jednocześnie będąc nieprzewidywalną. Na nasze codzienne życie wpływ mają wydarzenia z odległych miejsc na całym świecie. Rzutują one na kursy walut, na ceny w naszych sklepach, a więc i na to, co i w jakich ilościach możemy nabyć. Współcześnie prawie wszystkie państwa na ziemi są ze sobą powiązane siecią połączeń gospodarczych. Nazywa się to globalizacją. Jest to oczywiście pozytywny trend, jednak czasami może powodować turbulencje w wielu gospodarkach.
Finanse państw nie są stałe. Tak jak zmienia się koniunktura gospodarcza w regionie, tak zmienia się stan budżetu państwa. Gdy w gospodarce mamy do czynienia z ożywieniem, więcej ludzi znajduje pracę i mają oni skłonność do wydawania pieniędzy i dalszego napędzania gospodarki. To powoduje, że do budżetu z tytułu nie tylko podatków wpływa więcej pieniędzy, które mogą być następnie dysponowane na finansowanie różnych przedsięwzięć.
Z kolei, gdy następuje stagnacja, przestaje się opłacać jakiś biznes, spadają również dochody budżetowe. Jest tak dlatego, ponieważ wzrasta bezrobocie, mniej osób pracuje i płaci podatki i generalnie bardzo trudno jest wprawić w ruch ponownie te gospodarcze koło, które będzie się kręcić w kierunku rozwoju i polepszania warunków bytowych społeczeństwa. Ma to również ogromny wpływ na życie społeczne i powstające w związku z tym różne problemy, które mogą rodzić patologie lub nawet przestępczość.

Co się czyta