poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaBez kategoriiWiedza we współczesności

Wiedza we współczesności

Wiedza została zdefiniowana już w starożytności przez Platona. Uważał on że jet to prawdziwe przekonanie, które posiada uzasadnienie. Z kolei inny znany filozof z tego okresu – Arystoteles podzielił wiedzę na teoretyczną i praktyczną. Oba rodzaje wiedzy są ze sobą ściśle powiązane, jeśli chcemy nauczyć się czegoś nowego to na początku warto posiąść wiedzę teoretyczną. Na podstawie doświadczeń ekspertów możemy dowiedzieć się, w jaki sposób wykonywać daną czynność, aby przyniosła zamierzony efekty. W książkach często opisywane są błędy jakich należy się wystrzegać, dzięki takim opisom zaoszczędzimy swój cenny czas. Zatem jeśli chcemy nauczyć się obsługi komputera w pierwszej kolejności powinniśmy przeczytać instrukcję w jaki sposób go uruchomić. Unikniemy w ten sposób błędów które mogłoby przyczynić się do uszkodzenia sprzętu. Kolejnym przykładem może być obsługa ekspresu do kawy. Korzystając pierwszy raz z takiego sprzętu nie będziemy posiadali odpowiedniej wiedzy teoretycznej w jaki sposób dbać o nasz sprzęt.
Współczesnemu szkolnictwu zarzuca się naukę jedynie teorii. Jednak nauczyciele czy wykładowcy najczęściej ograniczani są przez programy kształcenia które muszą zrealizować i dlatego nauczanie wygląda właśnie w taki sposób. Nic nie stoi na przeszkodzie aby samemu wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce jeśli tylko odczuwamy taką potrzebę.
W współczesności przewagę osiągają właśnie takie jednostki które poświęcają swój wolny czas na praktykę ale i na języki obce. Należy być otwartym na nowe możliwości oraz ich poszukiwać również w odległych częściach świata.

Co się czyta