środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaBez kategoriiWiedza teoretyczna i praktyczna.

Wiedza teoretyczna i praktyczna.

Podział wiedzy na teoretyczną i praktyczną wprowadził Arystoteles już w starożytnej Grecji. Wiedza teoretyczna to inaczej wiedza zdobyta po przeczytaniu książek, czasopism czy wpisów internetowych. Wiedzą praktyczną nazywamy naszą znajomość wynikającą na podstawie własnych doświadczeń. Do zdobycia wiedzy praktycznej wymagane jest działanie, do teoretycznej jedynie przyswajanie informacji. Każdego dnia możemy spotkać się z teoretykami w danej dziedzinie którzy przeczytali na dany temat jakiś artykuł i wypowiadają się jako ekspert. Tymczasem aby stać się osobą mającą pojęcie w danej dziedzinie życia trzeba naprawdę wiele praktyki.Jeśli chodzi o ekonomię to widza postrzegana jest jako aktywa oraz jako zasób potrzebny do osiągnięcia zysku. Mogą być to informacje na temat konkurencji, technologi oraz materiału. Może być ona traktowana również jako towar. Z kolei w ujęciu psychologicznym postrzegana jest jako treści utrwalone w ludzkim umyśle.
Metodą pozwalającą na połączenie tych dwóch rodzajów wiedzy jest nauczanie. Właśnie poprzez ten proces dąży się do pogłębiania wiedzy teoretycznej ale i kształcenia praktycznych umiejętności. Ważne jest tutaj zaangażowanie uczącego się jak i chęć poznania.
Dlatego jeśli interesuje nas motoryzacja powinniśmy rozwijać się w tym kierunku. Jeśli interesują nas inne kultury powinniśmy postawić na języki obce i szukać okazji do wyjazdów.
Obecnie na rynku pracy poszukiwane są osoby ze znajomością języków azjatyckich, głownie chińskiego. Wiąże się to z ekspansją przedsiębiorstw na wschodnie rynki.

Co się czyta