Na początku działalności nie jest łatwo, aby faktycznie spełniać swoją funkcję. Organizacji pozarządowych w Polsce jest wiele, jednak tych prężnie i skutecznie działających jest znacznie mniej. Organizacje pozarządowe, nazywane inaczej NGO, bądź podmiotami Trzeciego Sektora to zrzeszenia, które działają na rzecz określonej grupy interesu. Istnieją organizacje poświęcone konkretnej tematyce – społecznej, lokalnej, młodzieżowej, kulturalnej i wielu innym.
Dzięki pozyskiwanym funduszom – miejskim, unijnym, pochodzącym z różnego rodzaju instytucje organizacje mogą wypełniać lukę, jaką pozostawia po sobie liberalne państwo. Szczególny istotnym działaniem NGO jest funkcjonowanie w sferze kultury politycznej. Trzeci Sektor stanowi w ten sposób organ edukacyjny, uświadamiający rolę społeczeństwa w systemie politycznym, pełniący pewnego rodzaju czwartą władzę (obok wciąż silnie działających mediów). Prowadzone przez stowarzyszenia kampanie, mające na celu zwiększenie aktywności politycznej mieszkańców w wyborach, wzrost frekwencji, a przede wszystkim zainteresowanie działalnością samorządów z roku na rok przynoszą dobre efekty. Niestety, w wyborach samorządowych frekwencja wciąż zasmuca, jednak u jej podłoża leży wiele czynników, nie tylko brak wiedzy i świadomości.
Stowarzyszenia z powodzeniem działają również w sferze kulturalnej. Dzięki sieci powiązań mogą organizować różnego rodzaju festiwale, wystawy, koncerty, plenery, a wszystko z założenia jest tworzone dla lokalnej społeczności. Spełniając podstawową rolę aktywizacji społecznej oraz gromadząc środki jedynie na cele statutowe, stowarzyszenia są bardzo potrzebnym i ważnym podmiotem. Niestety brak czasu i chęć utrzymania się, a bezzarodkowy charakter stowarzyszeń uniemożliwia im dalsze funkcjonowanie. Ratunkiem są funduszowe projekty, w których uwzględnia się wynagrodzenie dla zaangażowanych członków stowarzyszenia.