wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaBez kategoriiJak założyć własną firmę?

Jak założyć własną firmę?

Rozwój przedsiębiorczości oraz kampanie informujące o zaletach prowadzenia własnej działalności dają pozytywne rezultaty. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na założenie firmy. Od chęci się zaczyna, jednak po drodze napotykamy różne trudności. Pojawia się podstawowe pytanie – jak to zrobić?

Pierwszy krok do założenia firmy to zdecydowanie się na formę działalności, a w związku z tym zgromadzenie odpowiedniego kapitału. O ile w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością niezbędne jest posiadanie 5 tys. złotych, o tyle spółka akcyjna wymaga wkładu znacznie większego – 100 tys. złotych. Bez problemu jednak założymy jednoosobową działalność gospodarczą, w przypadku której wymagana jest jedynie określenie siedziby firmy.

Nasze kroki powinniśmy najpierw skierować do Urzędu Gminy (lub Urzędu Miasta, w zależności od miejsca zamieszkania), gdzie rejestrujemy się w ewidencji przedsiębiorców (CEIDG). Już w tym momencie musimy znać konkretne informacje dotyczące naszej firmy tj. jej nazwę, miejsce zamieszkania oraz adres siedziby, przedmiot wykonywanej działalności, a także formę opodatkowania.

Następny etap to zgłoszenie działalności w urzędzie statystycznym, gdzie otrzymujemy numer REGON, niezbędny do wystawiania faktur oraz rachunków. To identyfikacja firmy, gwarantująca jej prawdziwość i rzetelność. Kolejnym niezbędnym ruchem jest założenie firmowego konta bankowego (jest ono obowiązkowe w przypadku rozliczenia w formie księgi rachunkowej oraz księgi przychodów i rozchodów). O ile w wyborze banku mamy pełną dowolność, konto firmowe powinno spełniać określone standardy, o których zostaniemy poinformowani w banku. Wyrobienie pieczęci firmowej możemy załatwić wtedy, kiedy otrzymamy już poświadczenie wpisu do CEIDG. Ostatni krok, który należy poczynić w zakładaniu własnej działalności, to jej zgłoszenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Co się czyta