Na początku prowadzonej działalności oraz przy jej rejestracji niezbędny będzie wybór formy rozliczenia podatkowego. W systemie podatkowym mamy do wyboru kilka sposobów. Decydując się na jeden z nich, warto rozważyć za i przeciw, porozmawiać z osobą znającą tematykę księgowości oraz specyfikę danej działalności.
Karta podatkowa to forma dedykowana dla małych przedsiębiorstw o niskich, nie zawsze regularnych dochodach. Istotą rozliczeń w ramach karty podatkowej jest płacenie podatku zryczałtowanego raz w roku, brak konieczności składania miesięcznych deklaracji o dochodach, a także innego rodzaju ewidencji. Natomiast podatnik nie jest zwolniony od wystawiania rachunków lub faktur na życzenie klienta, o czym należy pamiętać. Karta podatkowa uniemożliwia również odliczanie strat, czy kosztów prowadzonej działalności.
Rozliczenie ryczałtowe jest uważane za jedną z wygodniejszych form, jednak nie każdy może z niej skorzystać. Wyłączeni z takiej opcji są właściciele apteki, kantoru i kilku innych form działalności. Podatnik wybierający tę formę rozliczeń informuje urząd skarbowy na początku roku, najpóźniej do momentu uzyskania pierwszego dochodu. W tym rozliczeniu konieczna jest ewidencja przychodów, nie istotne są natomiast koszty.
Istnieje także możliwość skorzystania z zasad ogólnych w formach opodatkowania, a więc z progu podatkowego, bądź podatku liniowego. Stosuje się wtedy księgę przychodów i rozchodów lub księgę rozrachunkową.
Warto dodać, że przedsiębiorca, który nie podjął decyzji o formie rozliczenia przy rejestracji działalności w systemie CEIDG, bądź nie złoży odpowiedniego oświadczenia do właściwego urzędu skarbowego, zostaje przypisany do formy rozliczania podatkowego na zasadach ogólnych. Ponadto formę rozliczeń można zmienić również na początku roku podatkowego.