sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaCiążaJak rozpoznać czy jesteś w ciąży?

Jak rozpoznać czy jesteś w ciąży?

Zauważasz u siebie objawy, które Cię niepokoją? A może z utęsknieniem wypatrujesz ciąży? W jaki sposób możesz się przekonać, że naprawdę spodziewasz się dziecka?

Objawy, które brać możemy za świadectwo zajścia w ciążę, bardzo często miewają inne podłoże, dlatego nie warto panikować jeśli zauważymy u siebie, któryś z symptomów. Pierwszy z charakterystycznych objawów to brak miesiączki w spodziewanym czasie. Jednak zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą być związane również z zachwianiem równowagi hormonalnej organizmu, stresem czy złą dietą. Inną oznaką może być również plamienie albo krwawienie implantacyjne związane z zagnieżdżaniem się zapłodnionego zarodka w macicy. Za wczesne przejawy ciąży uznaje się również powiększone oraz bolesne piersi, efekt ten może być jednak skutkiem zaburzeń hormonalnych.

Nie panikuj – czyli kolejne z potencjalnych objawów ciąży
Znane jest powiedzenie o sikaniu za dwoje. Częste oddawanie moczu to dla wielu kobiet kolejny z dowodów na bycie w ciąży, rosnąca macica uciska bowiem na pęcherz. Przyczyną może być jednak tak naprawdę zapaleniem układu moczowego. Jeszcze innym znacznikiem może być powiększający się brzuch, jednak tak naprawdę pojawia się on dopiero około 12-14 tygodnia, dlatego wcześniej wskazywać może to na nieprawidłowo pracujące narządy wewnętrzne. Na bycie w ciąży wskazują ruchy płody, które pojawiają się około 18 tygodnia, wcześniej tego rodzaju odczucia mogą być efektem funkcjonowania jelit. Jeśli odczuwamy zmęczenie, senność czy utrudnioną koncentrację, to też nie zawsze spowodowane jest to ciążą, możemy być przepracowane albo mieć problemy z nadciśnieniem.

Każdy z wymienionych objawów może zwiastować ciążę, ale może tez być powodowany szeregiem nieprawidłowości. Dlatego jeśli nie chcemy skupiać się na domysłach warto sięgnąć po test ciążowy, chociaż i on nie jest nieomylny. Całkowitą pewność da nam dopiero wizyta u lekarza, który wykona stosowne badanie.

Co się czyta