środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaWiedzaWiedza z Internetu

Wiedza z Internetu

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, dostęp do wiedzy wysokiej jakości ograniczał się do szkoły, książek i audycji lub programów popularnonaukowych. Dziś, w dobie Internetu nasza wiedza może być poszerzana za pomocą tego fascynującego medium.

Internet to globalna sieć komputerowa, dająca dostęp do praktycznie każdego zakątka świata. Ze względu na swoje znaczne rozproszenie, panuje w niej niezwykły szum informacyjny. Aby nasza edukacja z jej użyciem była skuteczna i wartościowa merytorycznie, należy dokładnie selekcjonować źródła informacji. Punktem zaczepienia są encyklopedie internetowe, których przedstawicielem jest znana wszystkim Wikipedia.

Wikipedia jest encyklopedią tworzoną przez entuzjastów – wikipedystów. W większości są to osoby anonimowe, które dodają i poprawiają zawarte w niej informacje. Jest też pewna grupa osób – profesjonalnych redaktorów – która zajmuje się kontrolowaniem wprowadzanych zmian.

Powyższa struktura jest zarówno wadą jak i zaletą Wikipedii, bo o ile wiedza w niej zawarta na tematy ściśle techniczne, jest bardzo wysokiej jakości, to obszary dotykające polityki i religii, nie są wolne od informacji nieaktualnych czy wręcz internetowego wandalizmu. Używając Wikipedii, dobrze jest zweryfikować zgodność treści artykułu z zawartością źródeł, których wykaz jest pod nim, jak i sprawdzić jakość samych źródeł.

W przypadku Wikipedii duże znaczenie ma język, w którym ją przeglądamy. Pomimo dużych starań wikipedystów, polska wersja encyklopedii przedstawia się nader ubogo w porównaniu z wersją angielską. Jeśli chcemy uczyć się głównie z Internetu, bardzo przydatną umiejętnością jest właśnie znajomość języka angielskiego. Jest to na tyle uniwersalny język, że pozwala porozumieć się praktycznie na całym świecie.

Co się czyta