sobota, 20 lipca, 2024

Dom z inteligencją

Formuła inteligentnych domów dawniej nawet się nie śniła. Potem pojawiła się mglista koncepcja, która pozostawała jednak nie do zrealizowania z uwagi na ograniczenia technologiczne. Obecnie jednak domy inteligentne są nie tylko jak najbardziej rzeczywiste. Stają się ponadto coraz częściej budowane. Nie brakuje zwolenników takich projektów, którzy podkreślają ich innowacyjność, ale również przyjazność dla człowieka. Wiele osób ma jeszcze pewne opory, ale z coraz większą uwagą przyglądają się temu, co potrafią domy, posiadające własną inteligencję. Z biegiem czasu takie budynki będą jeszcze zapewne udoskonalane. Na pewno zyskają również na znaczeniu w środowisku polskich inwestorów.

Największą zaletą mieszkania w inteligentnym domu jest możliwość kontrolowania praktycznie wszystkich jego funkcji za pośrednictwem mobilnych urządzeń elektronicznych. Sterowanie domem, temperaturą, a nawet urządzeniami gospodarstwa domowego to norma. Poza tym w takich budynkach jest zintegrowany system antywłamaniowy oraz przeciwpożarowy. Nie będzie zatem wyolbrzymieniem stwierdzenie, że domy inteligentne to domy znacznie bardziej bezpieczne. Także w sytuacji załamania pogody. Gdy zaczyna padać, okna zamykają się automatycznie.

Omawiając zalety domów inteligentnych, trudno nie wspomnieć o tym, jak bardzo spersonalizowane mogą być to obiekty. Dostosowuje się je do preferencji domowników. I nie chodzi wyłącznie o podnoszenie rolet o wskazanej godzinie. Inteligentny dom może również odpowiednio wcześnie zaparzyć kawę, a nawet zaciemnić pomieszczenie, gdy ,,dostrzeże”, że jego właściciel właśnie zapadł w popołudniową drzemkę. Mieszkając w takim domu, można zatem czuć się bezpiecznie i komfortowo. Przeciwny tego rodzaju nowinek zwracają uwagę, że urządzenia się psują. A wówczas mogą być nawet niebezpieczne. A jednak na ogół są znacznie skuteczniejsze w pracy niż człowiek. Przez wielu oceniane są nawet jako godne większego zaufania, wręcz niezawodne. I dlatego można obdarzyć je zaufaniem. A następnie czerpać mnóstwo korzyści z otaczania się innowacyjnością w swoim domu. Takie budynki pojawiają się coraz częściej również w Polsce. Wielu obywateli już zdążyło się przyzwyczaić do przebywania w wnętrzach, które wydają się rozumieć ich potrzeby i zachcianki. O niezwykłej popularności świadczy również bogata oferta firm, zajmujących się wyposażaniem domów w takie nowoczesne rozwiązania. Automatyczne sterowanie oświetleniem to już norma. Teraz nadszedł czas na bardziej zaawansowane systemy.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Co się czyta