wtorek, 21 maja, 2024

Życiowe cele

Każdy je ma. Każdy wyznacza je przed sobą i w określony sposób dąży do ich realizacji. Życiowe cele- bo o nich mowa, są wyznacznikiem życia człowieka. A o jakich celach konkretnie mowa?

Dla jednych celem najważniejszym jest wiedza. To ona jest dla nich wyznacznikiem ich miejsca na ziemi. Uważają, że to właśnie wiedza jest najcenniejsza, bo cokolwiek by się nie wydarzyło, wiedzy nikt nigdy nie będzie w stanie nam odebrać. Tak pojmowana wiedza, jako swoisty skarb z pewnością bardzo pomaga w kształtowaniu swojej osobowości, w rozwijaniu siebie, samorealizacji.

Bardzo zbliżonym do wiedzy celem jest edukacja. Niektórzy powiedzą, że to pojęcia tożsame, oznaczające dokładnie to samo. Tymczasem, edukacja niekoniecznie musi iść w parze z wiedzą. Bo można kończyć szkoły, ale w głowie niczego nie posiadać. A można samemu się kształcić i rozwijać, bez podejmowania nauki, jaką zapewnia nam edukacja w naszym kraju.

Trzecim, bardzo ważnym celem, jaki wyznaczają sobie współcześnie Polacy, jest kariera. Oczywiście dla każdego z nas kariera oznacza co innego. Dla jednych kariera będzie synonimem pracy naukowej. Dla innych będzie tożsama z prowadzeniem własnego biznesu. Dlatego też, jeśli to właśnie karierę chcemy sobie obrać za cel, musimy dokładnie określić, czym ona jest dla nas i z czym dla nas się wiąże.

Życiowe cele bywają różne. Nie można powiedzieć, że jeden jest lepszy, a drugi gorszy. Każdy ma swoją wartość. A to, co ją podnosi to fakt, że jego realizacja wiąże się z poczuciem spełnienia człowieka, z poczuciem, że się realizuje, że jest szczęśliwy, wartościowy mogąc założony cel osiągać.

Co się czyta