niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaBez kategoriiŻycie duchowe suwalszczyzny

Życie duchowe suwalszczyzny

W centrum miejscowości znajduje się drewniany kościół pod wezwaniem św. Anny pochodzący z 1912 roku, który uprzednio był molenną staroobrzędowców. Nieopodal kościoła postawiono pomnik dla uczczenia ofiar obławy augustowskiej, którego twórcą jest Andrzej Strumiłło.1 W centrum znajduje się również Gminny Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna , a dodatkowo dwie szkoły: gimnazjum i szkoła podstawowa.
Gimnazjum w Gibach według rankingu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej nie należy do najlepszych. Uczniowie szkoły w roku 2006 z części matematyczno – przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego uzyskali wyniki na tle rozkładu wyników szkół z całego kraju bardzo niski, natomiast z części humanistycznej egzaminu w latach 2003 – 2005 wyniki niżej średnie, zaś w roku 2006 średni. Najgorzej wypadła w statystykach umiejętność czytania
i odbioru napisów kultury2. Według mojej spersonalizowanej obserwacji szkoła ta nie należy
do najbogatszych, co widać w jej wyposażeniu i choćby wyglądzie klas, które wciąż
są ogrzewane piecami kaflowymi. Niewątpliwie jednakże dużą dobrą właściwością tej szkoły są niewielkie jednostki klasowe. Do każdej z klas uczęszcza około dwudziestu uczniów, co pozwala nauczycielom lepiej zapoznać się z każdym z nich.

Co się czyta