czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaBez kategoriiWspółczesna szkoła

Współczesna szkoła

Współczesna szkoła jaka jest, każdy wie. Swoją przygodę zaczynamy od przedszkola. Etap zabawy, integracji i zdobywania umiejętności pracy z innymi dziećmi.
Później przychodzi czas na wejście w szkolne ławki i rozpoczyna się prawdziwa nauka. Lekcje odbywają się głównie w niedużych klasach, a wszystkie zajęcia prowadzi jeden nauczyciel. Jest to tak zwane nauczanie początkowe. Od klasy czwartej do szóstej pojawiają się nowe przedmioty i nowi nauczyciele. Miła pani z matematyki, mało lubiana polonistka, czy wesoły pan od muzyki. Każde zajęcia są w innym miejscu, więc uczeń musi się przystosować do nowego trybu. Ale co później?
Po szkole podstawowej przychodzi czas na gimnazjum. Nauka w całkowicie innych warunkach. Często w nowym miejscu, z obcymi osobami. Rozpoczyna się walka o przetrwanie. Nie każdy nauczyciel jest miły, ale uczniowie też mają swoje za pazuchą. Jakoś trzeba przetrwać trzy lata, by móc zdać egzaminy końcowe i wybrać wymarzoną szkołę.
W kolejnym etapie edukacji wybieramy, czy chcemy zdobyć wiedzę techniczną bądź zawodową, czy raczej jesteśmy typowymi humanistami, dla których matematyka to czarna magia. W tej szkole stajemy się już osobami dorosłymi. Podejmujemy ważne, często decydujące o naszej przyszłości decyzje. Lekcje są dostosowane do konkretnego kierunku, a nauka wymaga większego skupienia i zaangażowania. I tak aż do matury. Każdy nauczyciel od początku przypomina o zbliżających się egzaminach. Jeśli uda ci się je zdać, idziesz na studia, bądź od razu szukasz ciekawej pracy.
Ale jaka jest szkoła, każdy wie. Nigdy do końca nie przygotuje do życia, nie zawsze wybrany kierunek był dobrym wyborem. Najważniejsze lekcje i tak da nam życie.

Co się czyta