sobota, 20 lipca, 2024
Strona głównaWychowanie i rozwójWózek w komunikacji miejskiej?

Wózek w komunikacji miejskiej?

Wózek to dla wielu mam wygodne rozwiązanie, podczas podróży po mieście. Wyzwaniem może okazać się jednak przemieszczanie się w komunikacji miejskiej. O czym warto pamiętać, jeśli zdecydujemy się podróżować z naszym dzieckiem? 

Pierwsze o czym powinniśmy pamiętać, to sprawdzenie czy linia, którą będziemy się poruszać obsługiwana jest przez pojazdy niskopodłogowe. Podróż takim środkiem transportu będzie zdecydowanie łatwiejsza. W przypadku schodków niezbędne może okazać się poproszenie innej osoby o pomoc.

Na przystanek przyjdźmy punktualnie, będziemy mieć pewność, że nasz środek transportu nie odjechał. Zachowajmy jednak umiar, tak byśmy nie musieli czekać przesadnie długo. Dzięki czemu dziecko nie zmarznie, jeśli będzie chłodno ani nie zdąży się nudzić.

Do autobusu wejdźmy drzwiami, na których znajduje się naklejka z wózkiem. Oznacza to, że niedaleko znajduje się miejsce na wózek dziecięcy. Dzięki czemu spokojnie będziemy mogli go tam ustawić. Jeśli ktoś stoi na tym miejscu poprośmy go o ustąpienie. Ustawmy wózek tak, by stał stabilnie. To w jaki sposób ustawimy wózek jest kluczowe. Wózek ustawiony bokiem do kierunku jazdy może się przewrócić w czasie gwałtownego hamowania, boczne ustawienie może też powodować drżenie, co dla dziecka odczuwane jest jako nieprzyjemne. Najlepiej ustawić go wzdłuż pojazdu, przodem do kierunku jazdy. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku wózków głębokich. W przypadku wózków spacerowych lepiej ustawić je tyłem do kierunku jazdy. Pamiętajmy tez o blokadzie kółek. Bez względu na ustawienie wózka trzymajmy go za rączkę.

Jeżeli zamierzamy podróżować w godzinach szczytu, to warto złożyć spacerówkę, ograniczające zajmowane przez nią miejsce. Innym rozwiązaniem jest zabranie dziecka w nosidełku lub w chuście. Pamiętajmy też o tym, że dziecko szybko się nudzi, dlatego warto zapewnić mu jakąś rozrywkę. Weźmy ze sobą zabawkę, przekąskę lub wodę.

yeskrakow.pl

Co się czyta