czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaBez kategoriiWiedza sposobem na kompleksy

Wiedza sposobem na kompleksy

Jak się pozbyć nieśmiałości i kompleksów? Takie pytanie zadają sobie często osoby, które mają trudności w kontaktach towarzyskich. Czy są jakieś sposoby na zdobycie pewności siebie i umiejętności włączania się do rozmowy na mniej lub bardziej trudne tematy?
Przyczyną nieśmiałości w kontaktach z gronem znajomych jest często to, że nasza wiedza ogólna jest niewystarczająca aby podejmować dialog w jakiejś kwestii. Można to zmienić. Trzeba tylko otworzyć się na informacje, które napływają zewsząd. Źródłem wiedzy o świecie są książki, czasopisma popularno – naukowe, telewizja i Internet. Są ludzie ze starszego pokolenia, których edukacja nie objęła wyższych studiów a czasem nawet nie ukończyli szkoły średniej, ale sami zdobywają wiedzę potrzebną do swobodnego poruszania się w różnej tematyce.
Aby pozbyć się kompleksów utrudniających życie, trzeba nie tylko myśleć o naszych brakach i niedoskonałościach. Nie ma ludzi idealnych. Każdy człowiek ma jakieś swoje słabe ale też mocne strony, które powinien rozwijać. Trzeba je odkryć i zrobić z tego atut, pomagający zdobyć większą pewność siebie i uznanie w środowisku.
Jesteśmy też dobrze postrzegani przez innych jeśli używamy poprawnego języka polskiego, mamy duży zasób słownictwa i dbamy o prawidłowe formy gramatyczne. Bez poprawności językowej nawet najciekawsze wypowiedzi nie są w stanie zdobyć uznania słuchaczy.
A więc zamiast martwić się swoją nieśmiałością i unikać kontaktów w środowisku postawmy na swój rozwój. Wystarczy dobry pomysł na siebie i trochę wysiłku. Początki nie będą łatwe, ale z czasem zauważymy, że coraz lepiej nawiązujemy dialogi, zdobywamy nowe znajomości i nasze życie staje się przez to ciekawsze i barwniejsze.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Co się czyta