niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaNaukaTrudny wybór maturzystów

Trudny wybór maturzystów

Co roku setki tysięcy maturzystów staje u progu dorosłości i musi podjąć decyzję, jak dalej pokierować swoim życiem. Możliwości jest wiele i każda zawiera zarówno plusy jak i minusy, które trzeba rozważyć pod kątem tego, jak wyobrażamy sobie nasze przyszłe życie, jak wiele chcemy zainwestować w swój rozwój i jakie oczekiwania finansowe w stosunku do swojej przyszłej pracy mamy.

Niektórzy młodzi ludzie zaraz po maturze decyduje się na własny biznes. Często mają niszowe hobby lub umiejętności, które dobrze zaprezentowane mogą przyciągnąć rzesze klientów i sprawić, że młody człowiek szybko osiągnie sukces i stanie się niezależny finansowo.

Jednak coraz więcej maturzystów decyduje się na podjęcie studiów. Ostatnimi laty do często podejmowanych przez młodych ludzi kierunków kształcenia jest ekonomia. Studia te oferowane są zarówno przez uczelnie państwowe jak i prywatne. Oba rodzaje szkół oferują studia stacjonarne, czyli odbywające się od poniedziałku do piątku albo studia niestacjonarne, które prowadzone są w systemie weekendowym.

Oczywiście najlepszym wyborem byłyby studia dzienne na państwowej uczelni, za które nie musimy płacić, nie cierpią więc na tym nasze finanse. Z drugiej strony studenci dzienni przez pierwsze lata nauki pozostają na utrzymaniu rodziców, co w przypadku rodzin wielodzietnych lub ubogich może być dodatkowym obciążeniem. Tak naprawdę to od sytuacji osobistej każdej jednostki zależy to, jaką formę nauki wybierze.

Co się czyta