Długotrwałe bezrobocie, uzależnienia, bezdomność to podstawowe przyczyny wykluczenia społecznego. Niebezpiecznym zjawiskiem na pewno jest pozostawanie na długoterminowym bezrobociu młodych mam. W tej kwestii dużą odpowiedzialnością można obciążyć rząd, który nie potrafi dostosować Kodeksu Pracy do oczekiwać i możliwości przedsiębiorców. Brak elastyczności tych przepisów zniechęca do zatrudniania kobiet posiadających małe dzieci.
Zagadnieniami związanymi z wykluczeniem, przeciwdziałaniem i walką z nim zajmuje się ekonomia społeczna. Opracowywaniem założeń i wdrażaniem zajmują się organizacje rządowe i samorządowe. Szkolenia dla osób poszukujących pracy, podnoszenie kwalifikacji słabo wykształconym, ulgi oferowane przedsiębiorcom to tylko niektóre narzędzia skierowane do walki z wykluczeniem.
Jednym z pierwszych projektów realizowanych od roku 2004 jest działalność oparta na spółdzielniach społecznych. Spółdzielnia Społeczna posiada pełną zdolność do czynności prawnych i podlega rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jest zwolniona z opłaty rejestracyjnej, a pierwsze środki członkowie otrzymują z Funduszu Pracy lub Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Dochody zwolnione są z podatku dochodowego. W ten sposób uzyskane finanse mogą być przeznaczone na rozwój. Spółdzielnia z jednej strony prowadzi biznes mający przynieść dochody dla swoich członków, a z drugiej spełnia rolę społeczną pomagając wyjść z bezdomności, uzależnienia, długotrwałego bezrobocia.