niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaBez kategoriiStudia na filologii - czy warto?

Studia na filologii – czy warto?

Część osób wybierająca się na studia zastanawia się nad wyborem studiów filologicznych. Czy przy obecnych uwarunkowaniach rynku pracy jest to dobry wybór?

Wiedza zdobyta szczególnie na zajęciach z filologii obcych może być wyjątkowo użyteczna. Absolwent anglistyki lub rusycystyki posiada bowiem kompleksową znajomość wszystkich reguł panujących w danym języku obcym. Taka osoba swobodnie może pracować więc jako tłumacz. Współcześnie istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na usługi tłumaczy. Niezależnie, czy będzie to tłumaczenie symultaniczne, konferencyjne czy pisemne, praca zawsze się znajdzie. Dlatego szczególnie warto pomyśleć o zrobieniu kursu tłumacza przysięgłego. Zdobyte w ten sposób uprawnienia znacząco przełożą się na wysokość zarabianych przez nas wynagrodzeń.

Kolejną możliwość, jaką oferują studia filologiczne, są specjalizacje nauczycielskie przygotowujące do pracy w szkołach. Oczywiście, nie każdy filolog jest gotowy, by podjąć się tego typu pracy. Nauczanie wymaga bowiem nie tylko świetnej znajomości przedmiotu, ale również kompleksowej wiedzy z zakresu psychologii rozwoju oraz pedagogiki, no i oczywiście odpowiedniego charakteru. Jeżeli jednak czujemy w sobie powołanie do wykonywania zawodu nauczyciela, warto zastanowić się nad wyborem studiów filologicznych.

Języki obce,a szczególnie ich znakomita znajomość, dają, jak widać całkiem niezłe pole manewru. Wybór studiów humanistycznych, a przede wszystkim filologicznych, może być naszą najlepszą decyzją życiową pod warunkiem, że nasz wybór jest świadomy i dojrzały.

Co się czyta