Na rynku pracy nauczycieli panuje nieciekawa sytuacja; chętnych do pracy w tym zawodzie jest dużo a etatów coraz mniej, bo liczba uczniów w szkołach maleje.
Dyrektorzy placówek oświatowych mają więc spory wybór pomiędzy kandydatami i mogą stosować własne kryteria. Wielu z nich zadaje sobie pytanie – co jest ważniejsze – wiedza nauczyciela czy umiejętność jej przekazywania?
Pytanie niby banalne i odpowiedź powinna być jednoznaczna – oczywiście wiedza! Ale zawody pedagogiczne są specyficzne w porównaniu z innymi. Rolą nauczyciela jest nie tylko przekaz informacji ale przede wszystkim dbanie o pełne ich przyswojenie przez uczniów. Dzieci są różne, zdolne i mniej pojętne. Do wszystkich trzeba dotrzeć w odpowiedni sposób, dlatego tak ważna jest forma przekazu.
Edukacja nauczycieli zawiera metodykę nauczania, ale wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji przyszłego pedagoga. Przede wszystkim musi on zawsze posługiwać się poprawnym językiem, mieć prawidłową wymowę i umiejętność konstruowania planu lekcji w sposób atrakcyjny dla dzieci. Jeśli nauczyciel nie potrafi poprowadzić zajęć w sposób ciekawy i przystępny dla wszystkich – efekty będą marne.
I tu wielką rolę pełni motywacja nauczyciela do doskonalenia swoich umiejętności dydaktycznych i poszukiwania nowoczesnych metod.
Oczywiście podstawą dla każdego wykładowcy jest rozległa wiedza, (nie tylko w wyuczonym kierunku, aby nie dał się zaskoczyć kłopotliwymi pytaniami dociekliwych uczniów). Ale przede wszystkim musi on umieć przekazać tę wiedzę prosto, jasno i zrozumiale.
Tacy nauczyciele są szanowani i lubiani przez uczniów, co zwiększa efektywność ich pracy. Są też doceniani przez rodziców, dyrekcje szkół oraz władze oświatowe.