wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaNaukaPrzez naukę do kariery

Przez naukę do kariery

Kiedy młody człowiek opuszcza szkołę średnią, często okazuje się, że to był ostatni etap na drodze jego nauki. I nagle okazuje się, że nie ma on pojęcia, co zrobić dalej, nie ma planu na życie. Prawie tak, jakby skończona edukacja zakazywała mu rozwijać się dalej. Oczywiście nie jest to prawda. Wiedza to wartość, jaką można zdobywać przez całe życie, niekoniecznie w sformalizowany sposób.
Można się bowiem zastanowić i prześledzić, w jakim stopniu kariera młodego człowieka zależy od jego wykształcenia. Często wydaje się, że między tymi dwiema wartościami istnieje ścisły związek. Wiadomo, rzetelna wiedza w danej dziedzinie daje daleko większe możliwości. Niemniej wcale nie musi to być formalna edukacja poświadczona dyplomami. Owszem, dokumenty czy certyfikaty bardzo się przydają, ponieważ dokumentują nasze wykształcenie, jednak nie zawsze świadczą o naszej wiedzy w danej dziedzinie. A to właśnie na wiedzy oparta jest przede wszystkim nasza ewentualna przyszła kariera.
Dobrze jest znaleźć sobie jakąś niszę na rynku pracy; odkryć zapotrzebowanie na coś, co jesteśmy w stanie zaoferować. Tak często powstawały całe fortuny. Autentyczna wiedza o potrzebach rynku daje nam do ręki potężne narzędzie i jeśli je wykorzystamy, świat stanie przed nami otworem. Czasem właśnie w ten sposób nasza kariera znacząco przyspiesza i, jak w perpetuum mobile, otwierają się przed nami nowe, nieznane możliwości, o których nigdy wcześniej nie pomyślelibyśmy. Taka edukacja poprzez działanie przynosi całkiem realne korzyści i częstokroć jest lepsza niż wiedza, nawet bardzo rzetelna, wyniesiona ze szkoły.

Co się czyta