wtorek, 25 czerwca, 2024

Pakowanie na wakacje

Wyjazd wakacyjny to przedsięwzięcie, logistykę którego należy potraktować poważnie. Zaniedbanie na etapie przygotowań potrafi zepsuć długo wyczekiwany (i niejednokrotnie kosztowny) urlop i spowodować, że wrócimy biedniejsi, sfrustrowani, bardzo dalecy od oczekiwanego uczucia relaksu i naładowania baterii przed kolejnymi miesiącami pracy czy szkoły i z poczuciem zmarnowanego czasu.

Bardzo ważną sprawą jest, żeby spakować wszystko, co nam się przyda na miejscu. Oczywiście zapominalscy mogą w ostateczności dokupić rzeczy, których nie wzięli, po przyjeździe, ale wiąże się to z wydatkami, których można uniknąć, a nierzadko także powoduje, że później zalegają nam w mieszkaniach nadmiarowe miski czy składane krzesła. W niektórych miejscach uzupełnienie ekwipunku może być jeszcze trudniejsze, przy czym zazwyczaj są to miejsca, w których jakiekolwiek braki dużo dotkliwiej dają się we znaki – na przykład pole namiotowe.

Wyjeżdżając z małymi dziećmi dodatkowo należy mieć na uwadze to, że specyficzne potrzeby naszego malucha mogą być jeszcze trudniej dostępne w niedużych miejscowościach. Warto też pamiętać o sprawdzającej się w praktyce regule, że im mniejsze dziecko, tym większy objętościowo wychodzi jego bagaż.

Nie należy brać się za pakowanie bez sporządzenia listy zabieranych rzeczy z podziałem na kategorie (żywność, ubrania, apteczka, akcesoria higieniczne, itd.). Po pierwsze: ułatwi to upewnienie się, że na pewno niczego nie zapomnimy zabrać tam, a po drugie: ułatwi to upewnienie się, że na pewno niczego nie zapomnimy zabrać z powrotem, gdy wakacje dobiegną końca.

Przygotowanie wszystkich pakunków to kolejny etap szykowania się do wyprawy. W tym momencie widzimy już, ile tego jest, i możemy się zastanowić, jak się ze wszystkim zabrać. Najłatwiej mają posiadacze własnych czterech kółek, choć i oni nie zawsze bezproblemowo zmieszczą w jednym samochodzie wszystkich członków rodziny i dobytek, który chcą oni ze sobą zabrać.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem na tego typu wojaże okazują się bagażniki dachowe. Ich ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych, przy czym bardzo ważne jest dopasowanie wymiarów bagażnika nie tylko do naszych potrzeb, ale również do możliwości naszego samochodu. Nie musimy ich jednak kupować. Na rynku funkcjonują firmy oferujące wynajem boksów dachowych, co jest rozwiązaniem znacznie tańszym i znacznie sensowniejszym, jeśli potrzebujemy takiego boksu tylko przez dwa tygodnie w ciągu roku.

Niezależnie od tego, co i w co spakujemy, trzeba pamiętać, że aby wakacje były źródłem szczęśliwych wspomnień, obowiązkowym wyposażeniem każdego ich uczestnika jest zdrowy rozsądek w każdej sytuacji.

Co się czyta