Rozwój nauki i techniki postępuje w zawrotnym tempie. Urządzenia mechaniczne zastępowane są przez elektroniczne. Techniki cyfrowego zapisu dźwięku i obrazu pozwalają na doskonalenie przekaźników i ich miniaturyzację. Wiedza informatyczna osiągnęła taki poziom, że programowanie działania maszyn i urządzeń pozwala wprowadzać coraz to nowe funkcje. Opanowany przez specjalistów język programowania stwarza nieograniczone możliwości.
Edukacja w zakresie nauk technicznych dostarcza kadrę specjalistów w każdej dziedzinie; mechanika, robotyka; informatyka; cybernetyka – to kierunki mające ogromną przyszłość.
W związku z doskonaleniem urządzeń i technik badawczych rozszerza się wiedza o otaczającym nas świecie nie tylko na Ziemi, ale również w kosmosie. Eksploracja przestrzeni pozaziemskiej to domena astronomów i kosmonautów. Ci pierwsi dają podstawy teoretyczne i wytyczają kierunki badań, drudzy odbywają loty kosmiczne. Dzięki nim, po raz pierwszy człowiek mógł postawić stopę na Księżycu.
Na nowych zdobyczach techniki bazuje też edukacja szkolna. Gabinety przedmiotowe wyposażane są w coraz to doskonalsze urządzenia multimedialne, podawana uczniom wiedza podręcznikowa jest wzbogacana o obraz filmowy, dźwięk, ćwiczenia i testy robi się przy zastosowaniu tablic interaktywnych, uczniowie wykorzystują podczas lekcji komputery a rodzice mogą przez Internet śledzić postępy w nauce swoich dzieci w istniejących od niedawna e-dziennikach szkolnych.
Nowością jest też rozszerzenie możliwości nauki języków obcych. Alternatywą dla dotychczasowych tradycyjnych kursów w szkołach językowych jest nauka online. Bez wychodzenia z domu można uczyć się języka lub doskonalić go, łącząc się z lektorem przez skype.